Wielki ranking podziemi turystycznych w Polsce. Wygra Chełm?

img 20190816 115932

Wielki ranking podziemi turystycznych w Polsce to akcja zorganizowana przez Klub Podróżników Śródziemie. Jednym z blisko 50 obiektów, na które można oddać swój głos, jest zabytkowa kopalnia kredy w Chełmie.

– To największa i najciekawsza atrakcja turystyczna naszego miasta – mówi w rozmowie z Radiem Lublin pracownik chełmskich podziemi, Grzegorz Langiewicz. – W lipcu odwiedziło nas blisko 6500 turystów. W sierpniu było ich więcej. Większość to są osoby, które przyjeżdżają spoza naszego miasta. Gościliśmy w zasadzie ludzi z całego świata – dodaje.

– Jest to staropolski zabytek górnictwa kredowego. Korytarze przeznaczone do zwiedzania pochodzą z XVI wieku – zaznacza Michał Panasiuk, przewodnik po Podziemiach Kredowych w Chełmie. – O unikatowości tego obiektu świadczy fakt, że wydobycie kredy rozpoczęte w XVI wieku odbywały się bez jakiejkolwiek kontroli. Pracowano w piwnicach, każdy na własną rękę. W taki sposób powstał nieregularny labirynt korytarzy oraz zakamarków. Duch Bieluch jest też atrakcją tych podziemi. Powstał głównie z myślą o tych najmłodszych turystach – dodaje.

– Turyści indywidualni przyjeżdżają do nas cały rok – opowiada Langiewicz. – Niektórzy odwiedzają nas celowo poza sezonem wakacyjnym, żeby nie chodzić z tłumami. W sezonie grupy liczą po 30, 40, a nawet 50 osób. Po sezonie zdarza się tak, że idziemy z 2, czy 4 osobami – dodaje.

– Trasa jest bardzo sympatyczna. Jedna z ciekawszych, jakie zwiedziłem – mówi jeden z turystów. – Warto tutaj przyjść – dodaje.

– Łączna długość wszystkich obiektów pod Chełmem do tej pory niestety nie jest znana – tłumaczy Panasiuk. – Do tej pory przebadano około 15 kilometrów kredowych korytarzy. Część trzeba było zasypać, ponieważ stanowiły zagrożenie dla budynków na powierzchni. Generalnie zwiedza się podziemia w obrębie dawnego rynku miejskiego. Dzisiaj jest to miejsce znane jako plac Doktora Edwarda Łuczkowskiego. Turyści zwiedzając podziemia maszerują również pod ulicą Lubelską, częściowo też pod ulicą Lwowską, ulicą Szkolną oraz ulicą Przechodnią – dodaje. 

Swój głos na jeden z podziemnych obiektów można oddać na stronie internetowej Klubu Podróżników Śródziemie do 30 września. Zwiedzając Polskę warto zwrócić także uwagę na to, co kryje się pod ziemią.

KraJ / opr. PaW

Fot. Justyna Kraszczyńska 

Exit mobile version