Wielkie święto tradycji w Lublinie

kogut

W Lublinie trwa święto tradycji i kultury ludowej – rozpoczął się Jarmark Jagielloński. Przez trzy dni na Starym Mieście będzie słychać gwar przechodniów i kupców między innymi z Polski, Litwy i Ukrainy. Na straganach u blisko 250 wystawców można kupić wyroby rzemieślnicze i unikatowe rękodzieło. A o 19.30 odbędzie się koncert re:tradycja, podczas którego będzie wystąpią m.in. Brodka, Katarzyna Groniec i Dorota Miśkiewicz. 

– Tu w każdy przedmiot włożone jest serce i pasja. Ludzie są bardzo mili, zainteresowani sztuką. To nie jest taki zwykły kiermasz – mówi twórczyni ludowa, specjalistka od wycinanki łowickiej, Wiesława Wojda, która właśnie z Łowicza przybyła na Jarmark Jagielloński już po raz piąty.

CZYTAJ: Jarmark Jagielloński pod znakiem unikatowego rzemiosła

– Jarmark jest to spotkanie z kulturą tradycyjną z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, spotkanie bardzo bezpośrednie. Zapraszamy twórców, którzy prezentują swoje wyroby i rzemiosło. Dlatego jest tyle warsztatów i możliwości poznania, w jaki sposób powstaje palma wileńska, drewniane ptaszki czy wyroby garncarskie. Tego wszystkiego można się u nas dowiedzieć, poznać kontekst, w jakim to powstaje i całą symbolikę związaną z danym produktem – opowiada Karolina Waszczuk, dyrektor Jarmarku Jagiellońskiego.

– Pokazujemy, jak robi się tradycyjne wileńskie palmy. Ich podstawą są zioła i trawy. Tradycją jest, że zaczynamy ich robienie od góry, która za każdym razem jest taka sama. To tak zwana „fryzura palmy”. A później już gra wyobraźnia. Każda palma jest niepowtarzalna – mówi Karolina Granicka z Wilna.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Jarmark Jagielloński – parada „Wokół kury”, Lublin, 16.08.2019, fot. Piotr Michalski

– Sprzedaję dymioną ceramikę. To czysta glina, bez farby i glazury. Po prostu robi się czarna od dymu. Wkładam w każdy wyrób siebie. Lubię przyjeżdżać do Lublina na Jarmark Jagielloński. Bardzo podoba mi się atmosfera, która panuje na Starym Mieście – stwierdza kolejny z wystawców, Mykoła Poliakov, który przybył tu z Wołynia.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Jarmark Jagielloński w Lublinie, 16.08.2019, fot. Jacek Bieniaszkiewicz

Jarmark Jagielloński to jednak nie tylko kiermasz i warsztaty rzemiosła, ale i bogaty program artystyczny. – W piątek i sobotę koncerty zaczynamy o godzinie 19.30 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Natomiast w niedzielę rozpoczną się one na placu Dominikańskim o godzinie 20.00 – informuje Karolina Waszczuk. – Na placu Dominikańskim, od 22.00 do późnych godzin nocnych, odbywają się też Nocne Potańcówki. Poza tym każdego dnia na błoniach pod Zamkiem od 11.00 do 19.00 funkcjonuje Jarmarkowe Podwórko, a na nim gry i zabawy tradycyjne: klepoki, kurki na pochylni, hacele, gra w gumę – wymienia Karolina Waszczuk.

W piątek, 16 sierpnia o godzinie 19.00 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego odbędzie się koncert re:tradycja. Wystapią na nim: Brodka z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura, Adam Bałdych & Krzysztof Dys z Kapelą Jana Kmity, Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody, Dorota i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo i kapelą Butryn/Pikula/Deptuła.

ZOBACZ TAKŻE: Dorota Miśkiewicz zaprasza na koncert Jarmarku Jagiellońskiego

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego zamknięte będą dwie ulice: Lubartowska i Królewska. Chodzi o odcinek od ul. Podwale do ul. Bajkowskiego w rejonie Lubelskiego Ratusza.  Kierowcy nie przejadą tędy od godziny 6.00 do 21.00.

Jarmark Jagielloński potrwa do niedzieli. Jego szczegółowy program można znaleźć poniżej.  

MaTo / opr. ToMa

Exit mobile version