Na placu Zamkowym w Lublinie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Brali w nich udział przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści, a także delegacje służb mundurowych – policji, straży pożarnej, straży granicznej.
ZOBACZ: Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie [TRANSMISJA]
ZOBACZ: Oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego, plac Zamkowy, Lublin, 15.08.2019, fot. Piotr Michalski
Podczas wystąpienia wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podkreślał, że Bitwa Warszawska była symbolem wielkiego męstwa i odwagi bohaterstwa żołnierzy polskich. – Zwycięstwo miało ogromny wymiar duchowy, a także polityczny. Polska była wtedy młodym niedojrzałym państwem, targanym sporami politycznymi. Wiele opcji politycznych miało różne wizje na przyszłość Polski, ale zjednoczyli się wszyscy wokół wspólnej wartości. Ten wymiar polityczny musimy przenieść na dzisiejsze czasy – mówił wojewoda Czarnek. – Tutaj też zgromadziliśmy się jako przedstawiciele różnych opcji politycznych, na co dzień toczący spory również o wizję naszej Ojczyzny w przyszłości. Ale Święto Wojska Polskiego i rocznica Cudu nad Wisłą wszystkich nas jednoczy wokół tej samej wartości, jaką jest niepodległą Ojczyzna.
Przemysław Czarnek dodał, że Wojsko Polskie jednoczy społeczeństwo niezależnie od opcji politycznych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Święto Wojska Polskiego – uroczysta msza w archikatedrze, Lublin, 15.08.2019, fot. Piotr Michalski
ZOBACZ ZDJĘCIA: Święto Wojska Polskiego – złożenie kwiatów przy pomnikach Nieznanego Żołnierza i Józefa Piłsudskiego, Lublin, 15.08.2019, fot. Piotr Michalski
Dowódca Garnizonu Lublin, ppłk Mariusz Brodalka mówił, że kultywowanie tradycji wojska polskiego zawsze było i jest jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniających jej więzi ze społeczeństwem.
– Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną część naszej historii – stwierdził podpułkownik Brodalka. – Rocznica bitwy warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze, na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy. To umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie Ojczyźnie. Chyląc czoła przed bohaterami tamtych dni, pamiętamy o wielu innych pokoleniach Polaków, składających ofiarę krwi w walce o niepodległość.
CZYTAJ TAKŻE: Dzisiejsze święto to dzień chwały polskiego oręża
Podczas uroczystości zostały odczytane decyzje i rozkazy o mianowaniu na wyższe stopnie wojskowe. Delegacje złożyły wieńce przy pomniku żołnierzy AK-WIN ze zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, a także przy tablicach pamiątkowych przy wejściu na Zamek Lubelski. Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów z udziałem przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych.
Na błoniach pod lubelskim Zamkiem trwa piknik wojskowy.
RMaj / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski