Wypadki w rolnictwie. Rolniku, dbaj o swoje bezpieczeństwo

tractor 3382681 960 720

Ostatnie dni przyniosły wiadomości o kilku poważnych wypadkach w rolnictwie. Choć sytuacja z roku na rok się poprawia, a liczba wypadków spada, to wciąż przez nieostrożność i lekceważenie zasad bezpieczeństwa dochodzi do groźnych sytuacji.

– Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale również wytężonej pracy dla rolników – zaznacza Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Niestety rok rocznie okazuje się, że podczas prac w gospodarstwie wypadkom ciężkim i śmiertelnym ulega wiele osób. Do kilku takich nieszczęśliwych zdarzeń doszło zaledwie w ciągu ostatnich kilku dni na terenie województwa lubelskiego. W sobotę (24.08) w powiecie krasnostawskim 27-letni mieszkaniec gminy Fajsławice podczas podczepiania agregatu uprawowo-siewego do ciągnika został przygnieciony przez maszynę. Na ratunek przybiegł brat mężczyzny. Poszkodowany śmigłowcem został przetransportowany do szpitala – dodaje.

– Wypadki w rolnictwie dzielimy na kilka grup – zaznacza Grzegorz Niećko, kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji, Orzecznictwa Lekarskiego Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie. – Obecnie najbardziej „popularną” są upadki osób. Mamy również nieodpowiednie sposoby wchodzenia, schodzenia z maszyn rolniczych, przebywanie na ładunkach podczas transportu. To są najczęstrze przyczyny upadków – dodaje.

– Częstymi zdarzeniami, które możemy zaobserwować, gdy wizytujemy gospodarstwa rolne jest koszenie trawy kosiarką rotacyjną – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Tomasz Abramczyk z Okręgowego Inspektoratu Pracy. – Kosiarki nie mają płaszcza ochronnego. To jest bardzo niebezpieczne. Zdarzyło mi się przez przypadek być świadkiem, gdzie nóż tnący po prostu się urwał i przefruną obok głowy osoby postronnej, która przejeżdżała rowerem koło koszonej łąki. Podobna sytuacja dzieje się z kopaczkami, kombajnami – dodaje.

– Przyczyną wypadków w rolnictwie jest przede wszystkim pośpiech i nieuwaga – zaznacza Kamola. – Czasami też rutyna, wcześniejsze spożywanie alkoholu. Oczywiście również nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z pewnością tych wypadków w rolnictwie udałoby się uniknąć, gdyby rolnicy zachowywali się prawidłowo i dbali o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy również, że wielu rolników do prac w gospodarstwie angażuje swoje dzieci. Jest to bardzo poważny błąd – dodaje.

Na co rolnik powinien zwracać uwagę? – Przede wszystkim powinien pamiętać o swojej odzieży, obuwiu roboczym – tłumaczy Abramczyk. – Dobrze byłoby zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny, jeśli jest ona nowa. Jeśli widzimy, że sprzęt jest uszkodzony nie wolno lekceważyć zagrożeń. Każda nieprawidłowość może doprowadzić do wypadku – dodaje.

W pierwszym półroczu tego roku na terenie województwa lubelskiego doszło do 946 wypadków, w tym 4 zdarzenia śmiertelne. Późne lato i jesień to czas intensywnych prac polowych – w tym okresie wypadków przybywa. 

MaK / opr. PaW

Fot. pixabay.com

CZYTAJ: Wypadek podczas prac polowych. 27-latek w szpitalu

CZYTAJ: Ciągnik przewrócił się w czasie pracy. 67-latek został ranny

CZYTAJ: Wypadek na polu. Przygnieciony mężczyzna przetransportowany do szpitala śmigłowcem

Exit mobile version