Około 2500 polskich żołnierzy w sierpniu 1944 roku trafiło na Majdanek. W tym czasie Sowieci przekształcili niemiecki obóz w obóz NKWD. Jego historię opowiadają dziś przewodnicy Majdanka.
W baraku nr 1 na polu więźniarskim nr 3 prezentowana jest wystawa „Sowiecki obóz filtracyjny NKWD na Majdanku”. Barak na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wystawa „Sowiecki obóz filtracyjny NKWD na Majdanku” w baraku nr 1 na polu więźniarskim nr 3 na Majdanku, 18.08.2019, fot. Piotr Michalski
– Sowiecki obóz działał od 6 do 23 sierpnia 1944 roku. Przetrzymywano tutaj głównie szeregowców. Było też 80 podoficerów i 84 oficerów – mówi Krzysztof Tarkowski z Państwowego Muzeum na Majdanku – Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady: – Największą grupę stanowili ci, którzy deklarując wstąpienie do tzw. „Ludowego Wojska Polskiego” napisali, że byli członkami Armii Krajowej lub przynależeli do niej. To powodowało, że oficer polityczny od razu kierował ich do tego obozu. W obozie na Majdanku siedzieli do 23 sierpnia. Tego dnia wywieziono ich na górkę rozrządową Majdan Tatarski. Następnie przewieziono ich do Diagilewa pod Riazaniem.
W ZSRR nie byli zmuszani do ciężkiej pracy. Większość żołnierzy w 1947 roku wróciła do Polski.
PaSe (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski