Na placu Litewskim w Lublinie prezentowana jest wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta zatytułowana „Nagła wyspa. Herbert 2019”.
Pomysł prezentacji poezji Herberta w centrum Lublina podoba się zarówno turystom, jak i mieszkańcom miasta.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta w Lublinie, plac Litewski, 05.08.2019, fot. Piotr Michalski
– To dobra okazja do zatrzymania się i obcowania ze sztuką – podkreśla Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”: – Poezja Zbigniewa Herberta ma być rodzajem takiego „zatrzymacza” na naszych trasach wędrówek. Ta wystawa będzie okazją nie tylko do tego, aby spacerować, ale przy okazji tego spaceru zatrzymać się na chwilę, przeczytać jego wiersz po to, żeby na moment w tej naszej codziennej krzątaninie znaleźć chwilę na coś odświętnego, czym jest właśnie poezja.
POSŁUCHAJ Joanny Zętar w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”
– Biegnę pomiędzy pracą a biurem i zatrzymałam się. Zainteresowało mnie to. Można sobie spokojnie poczytać. Dzisiaj ludzie rzadko sięgają do poezji, a tutaj jest ona w zasięgu ręki – mówią ci, którzy zatrzymali się, by obejrzeć wystawę. – Herbert wielkim pisarzem był. Miał głębsze spojrzenie na życie, na uczucia ludzkie, odbieranie piękna – dodają.
– W szkicownikach, których zachowało się ok. 300, poeta rysował to, co podczas swoich podróży widział: budynki, które napotykał na szlakach swoich wędrówek, jakieś zapamiętane profile osób, które na tych szlakach spotykał. W tej twórczości – zarówno poetyckiej, jak i rysunkowej – widać bardzo przenikliwą i czułą obserwację świata – zaznacza Joanna Zętar.
– Poezja jest nam dziś bardzo potrzebna, nie tylko dlatego, że jest czas wakacyjny i może trochę spokojniej żyjemy na co dzień, ale bez przesłania, które mają dla nas poeci, ta nasza codzienność byłaby dużo smutniejsza – mówi Joanna Zętar: – W niedzielę o godzinie 19.00 zapraszamy na spotkanie, które będzie nosiło tytuł „Wieczór między wierszami” – dosłownie i w przenośni. Dosłownie, w przestrzeni wystawy będziemy rozmawiali o poezji. Zaproszenie na to spotkanie przyjęli: pani Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji Herberta, prof. Paweł Próchniak, który jest kuratorem wystawy, Marek Zagańczyk, który jest poetą, eseistą i redaktorem. Będziemy rozmawiać o poezji Zbigniewa Herberta, o szkicownikach, podróżach i inspiracjach, ale też o tym, czym było miasto dla Zbigniewa Herberta. Zostanie również zaprezentowany katalog wystawy, który swoją formą będzie nawiązywał do notesów, szkicowników Zbigniewa Herberta. Znajdą się w nim wiersze i rysunki prezentowane na wystawie, a oprócz tego będzie również przestrzeń dla notatek dla właścicieli tego katalogu. Zostawiamy przestrzeń do własnych ekspresji.
Ekspozycję przygotowano w języku polskim i angielskim. Prezentowana będzie do 15 sierpnia.
SuPer (opr. DySzcz)
Fot. Teatr NN