Zwierz się: jak wybrać hotel dla psa?

psiak

Część właścicieli psów decyduje się na zabranie ze sobą pupila na wakacje. Choć miejsc przyjaznych zwierzętom jest w Polsce coraz więcej, to nie zawsze mamy możliwość podróżowania z czworonogiem. W związku z tym pojawia się problem ulokowania zwierzaka w bezpiecznym miejscu na czas nieobecności właściciela. 

Najlepiej z przyjacielem

– Najlepszą opcją byłoby poproszenie kogoś z rodziny lub ze znajomych aby został z naszym psem u nas w domu – mówi Julianna Przesmycka, trener w Ośrodku Szkolenia Psów Cannan. – To miejsce, w którym pies czuje się bezpiecznie, są znajome zapachy i przedmioty. Będzie to dla niego dużo mniej stresujące. Dobrą opcją będzie znalezienie osoby, która przyjmie swojego psa do swojego mieszkania podczas naszej nieobecności. Domowy hotel sprawia, że pies dostanie dostateczną ilość uwagi i zaangażowania od tymczasowego opiekuna. Dobry hotel zapyta o wiek psa, poziom agresji, w przypadku suk o cieczkę, problemy zdrowotne, dietę stosowaną przez psa. Jeżeli ktoś przyjmuje psa bez żadnej wiedzy o nim, to niekoniecznie dobrym pomysłem będzie zostawianie psa w takim miejscu. Przed pozostawieniem psa w hotelu powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować warunki, w jakich będzie mieszkał. Zapytajmy ile psów obsługuje hotel, jaka liczba osób będzie się nimi zajmowała.

Długa podróż nie służy

– Musimy sobie zdawać sprawę, że jadąc ponad tysiąc kilometrów jest to modręga dla psa – zauważa Jacek Kutrzuba, lekarz kliniczny w Klinice Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – W Lublinie i wokół miasta powstało dużo hoteli domowych, gdzie w domu jest kilka piesków, właściciele wyprowadzają je kilka razy dziennie i się nimi zajmują. Ludzie są z tych hoteli zadowoleni.

Pies w hotelu?

– Wymogiem dla psa jest aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie, odrobaczony i zabezpieczony przeciw kleszczom – wyjaśnia Anna Pasierbiak, właścicielka hotelu dla psów Poker. – Właściciel musi zapewnić odpowiednią ilość karmy, jaką je pies, aby uniknąć problemów żołądkowych u zwierzęcia. Pieski przyjeżdżają na weekendy, a także na całe tygodnie. Pracownicy wychodzą z nimi na długie spacery 3 razy dziennie. Do dyspozycji są ogrodzone wybiegi, gdzie psy mogą się bawić. Jeśli jest psiak lubiący pieszczoty to spełniamy wymagania, więc wszystko jest w pakiecie. Hotel jest oblegany w okresie wakacyjnym, dlatego nawet 1,5 miesiąca wcześniej trzeba zarezerwować miejsce. Z właścicielem spisywana jest umowa na powierzenie psiaka pod opiekę, gdzie zawarta jest forma kontaktu z właścicielem, w przypadku złego zdrowia psa. Nasz hotel ma kojce, więc mogą przebywać w nim także psy agresywne, bo pies ma ograniczony kontakt z innymi psami.

Jak zaznacza trener Julianna Przesmycka, niezależnie od wyboru miejsca pobytu dla naszego czworonoga, kluczowe będzie zapoznanie zwierzaka z nowym miejscem i z tymczasowym opiekunem. Kilkukrotna wizyta np. w hoteliku dla psów pozwoli zwierzęciu poznać nowe zapachy i teren, w którym będzie się znajdować podczas nieobecności właściciela. Natomiast opiekunowi psa pozwoli ze spokojnym sercem i bez obaw o bezpieczeństwo pupila wyjechać na wyczekiwany wypoczynek.

RaP

Fot. pixabay.com

Exit mobile version