Zwierz się: szczeniak w domu

playing puppies 790638 960 720

Szczeniak ze schroniska, hodowli, czy od osoby prywatnej? Aby wprowadzenie malucha do naszego domu przebiegało sprawnie, przyszły właściciel musi znaleźć dla niego czas, zapewnić odpowiednie miejsce i mieć dużo cierpliwości. 

– Najlepiej brać szczeniaki starsze niż 6 tygodni z wiadomego źródła, odrobaczone i przynajmniej zaszczepione jeden raz – mówi lekarz weterynarii Jacek Kutrzuba z Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Pies poznaje świat pyskiem, zapachem. Wszystkie buty i wszystkie rzeczy, które znajdą się w zasięgu szczeniaka narażone są na zniszczenie. Sika wszędzie, gdzie się tylko da, więc musimy nauczyć go higieny. Zajmuje to dużo czasu – dodaje.

– Pies za wcześnie oddzielony od matki może wykazywać szereg nieprzystosowań – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Julianna Przesmycka, trener w Ośrodku Szkolenia Psów Canaan. – Może mieć zaburzoną siłę gryzienia, problemy w kontaktach z innymi psami lub może być przesadnie lękliwy – dodaje.

Jak zachowywać się po przyjeździe szczeniaka do domu? – Należy zapewnić mu spokój – tłumaczy Przesmaecka. – Pies jest w dużym stresie, przeżywa oddzielenie od matki i rodzeństwa, więc musimy wykazać się cierpliwością i dać mu czas do przystosowania się do nowego środowiska. Niewskazane jest zapraszanie wielu gości, żeby zobaczyli naszego nowego członka rodziny, albo zabieranie szczeniaka na bardzo długie spacery. Trzeba dać mu tydzień, dwa na adaptację i stopniowo należy włączać nowe urozmaicenia – dodaje.

– Po skończeniu przez czworonoga 3 miesiąca właściciel ma miesiąc czasu na zaszczepienie go przeciw wściekliźnie – opowiada Kutrzuba. – To jest szczepienie obowiązkowe. By pies przeżył powinien zostać jeszcze zaszczepiony w krótkim czasie przeciwko parwowirozie oraz nosówce, przynajmniej dwukrotnie. Przez tydzień po szczepieniu powinniśmy ograniczyć, nie wyeliminować, kontakty z innymi psami. Właściciel powinien też odrobaczać psa i podawać mu środki profilaktyczne przeciwko pchłom oraz kleszczom – dodaje.

Jak bawić się z psem? Jak zagospodarować mu czas? – Sznury, pluszowe oraz gumowe zabawki, maty węchowe to wszystko jest dosyć zajmujące dla szczeniaka – radzi trenerka psów. – Małym szczeniakom nie poleca się gryzaków wędzonych, suszonej skóry. Ważne jest to, aby te zabawki były bezpieczne – dodaje.

Kiedy należy uczyć szczeniaki? – 9-tygodniowego szczeniaka możemy uczyć prostych komend, na przykład „siad”, „leżeć”, „zostań” – podkreśla Przesmycka. – Będzie to forma zabawy. Da nam to fundament do pracy już z dorosłym psem. Jeśli nie chcemy, by dorosłe zwierze skakało lub gryzło nas po rękach wymagajmy tego samego od małego szczeniaka. Bądźmy konsekwentni – dodaje.

Jeśli decydujemy się na psa rasowego upewnimy się, czy hodowla z której go bierzemy jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Daje to gwarancję, że hodowca zadbał o zdrowie i prawidłowy charakter czworonoga. Przynależność hodowli do związku można sprawdzić w jego najbliższym oddziale. W Lublinie znajduje się on przy ulicy Dolnej Panny Marii 53. 

RaP / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version