10 września – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

002 146

Rocznie 80 tysięcy osób na świecie odbiera sobie życie – podaje Światowa Organizacja Zdrowia. W województwie lubelskim w 2018 roku liczba prób samobójczych wyniosła 612. 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstw. 

– W zachowaniu osoby, która ma myśli i plany samobójcze, pojawiają się określone sygnały – mówi Ilona Rogowska-Kryk z Centrum Pomocy Psychologicznej „Psycholożki” w Lublinie. – Ktoś nagle zmienia swój tryb życia i nastawienie. Czujemy strach o tę osobę, niepokoimy się o nią. Obserwujemy, że ma obniżony nastrój i dużo płacze. Objawem może być także izolacja oraz rozdrażnienie, a nawet agresja. Reagować powinni wszyscy – nie tylko najbliższa rodzina czy przyjaciele. Należy okazać zainteresowanie. Nie zrzucajmy odpowiedzialności na innych.

– Blogi, pamiętniki i wypowiedzi młodych ludzi mogą świadczyć o ich myślach samobójczych. Towarzyszy im nihilizm, niechęć i zwątpienie – to sygnały ostrzegawcze – wymienia Ireneusz Siudem, psycholog społeczny i psychoterapeuta. – Nie wolno zostawiać osoby zagubionej. Wymaga to także niezwykłej ostrożności. Nachalność może wywołać efekt odwrotny. O wsparcie warto zwrócić się do tych, którzy darzeni są zaufaniem. Powinniśmy umiejętnie opleść sieć pomocy wokół potrzebującej osoby.

– Niestety samobójstwa są problemem globalnym. W każdym kraju i lokalizacji na świecie codziennie jakaś osoba odbiera sobie życie. Dochodzi nawet do samobójstw w miejscu pracy – podkreśla Marlena Stradomska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. – Podjęcie samej decyzji jest poprzedzone cierpieniem, bólem i brakiem poczucia bycia potrzebnym na tym świecie. Istnieje także tzw. syndrom presuicydalny [stan psychiczny bezpośrednio poprzedzający próbę popełnienia samobójstwa – przyp. red.]. Wówczas ktoś robi bardzo dziwne rzeczy, np. rozdaje swoje rzeczy (ubrania, zegarki, biżuterię), bo twierdzi, że już ich nie potrzebuje.

– W ubiegłym roku 321 prób samobójczych zakończyło się zgonem. Aż 270 mężczyzn i 42 kobiety targnęło się na swoje życie. Najczęściej dotyczyło to osób w przedziale wiekowym od 25 do 29 lat – podaje Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Na terenie całej Polski działają całodobowe numery telefonów zaufania: 800 70 22 22 lub 11 61 23

InnY / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version