Piknikiem historycznym „Szlakiem Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej” oraz Półmaratonem Pamięci Żołnierzy Września 1939 mieszkańcy powiatu tomaszowskiego uczcili 80. rocznicę bitew pod Tomaszowem Lubelskim.
– Walki stoczone w naszym regionie były jednymi z największych podczas kampanii wrześniowej – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, Eugeniusz Hanejko. – W zasadzie te dwie bitwy to była walka o honor, bo już wcześniej wiadomo było, że z pomocą Polsce nie przyjdą sojusznicy – Anglia i Francja. 17 września nasza armia skazana była na przegraną.
O godzinie 15.00 kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych, po której nastąpi apel pamięci i złożenie wieńców pod pomnikiem dowódcy Armii „Lublin” generała Tadeusza Piskora.
Centralna część obchodów – czyli wielka rekonstrukcja bitew – rozpocznie się w niedzielę w Dąbrowie Tomaszowskiej o godzinie 11.00. Wówczas zostanie odprawiona msza polowa w intencji Ojczyzny. O godzinie 12.00 zacznie się rekonstrukcja. Według zapowiedzi organizatorów ma wziąć w niej udział niemal 300 rekonstruktorów, wchodzących w skład 25 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.
W pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, która trwała od 17 do 20 września 1939 roku. Po stronie polskiej brały w niej udział wojska armii „Lublin” i „Kraków”, dowodzone przez generała Tadeusza Piskora. W walkach wzięło udział największe polskie zgrupowanie pancerne, zorganizowane podczas kampanii wrześniowej, składające w znacznej mierze z oddziałów Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. Druga bitwa toczyła się od 22 do 27 września. Przeciwko wojskom niemieckim stanęły wówczas oddziały Frontu Północnego, dowodzonego przez generała Stefana Dęba-Biernackiego.
AlF / opr. ToMa
Fot. archiwum / materiał organizatora