Akademia Zamojska odzyska dawny blask

dsc 0135

Dawna siedziba Akademii Zamojskiej przed gruntownym remontem. Miasto Zamość podpisało umowę z generalnym wykonawcą, któremu plac budowy zostanie przekazany już na początku października.

Zakres prac obejmuje remont konserwatorski budynku Akademii wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu oraz zaadaptowanie części budynku na cele działalności kulturalnej. Od 1916 roku budynek pierwszej uczelni w naszym regionie był siedzibą I Liceum Ogólnokształcącego  im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Historię i prestiż samej Akademii Zamojskiej, założonej w roku 1594 przez hetmana Jana Zamoyskiego, przypomina dyrektor Muzeum Zamojskiego, Andrzej Urbański. – Akademia, dzięki sprowadzeniu wybitnych profesorów, prezentowała wysoki poziom. Jej mury, czasie prawie dwóch stuleci funkcjonowania, opuściło ponad 11 tysięcy studentów. Pierwotnie młodzież kształciła się w budynku dawnej stajni, adaptowanym na potrzeby uczelni, zaś kształt budowli, którą widzimy dzisiaj na Starym Mieście, został stworzony dopiero pół wieku później.

– Jak wygląda dziś budynek dawnej Akademii Zamojskiej? Nie ma o tym nawet, co mówić. Wystarczy go obejść. Najlepiej byłoby wejść na poddasze i zobaczyć w jakim jest stanie. To główny powód. Dlaczego miasto zdecydowało się podjąć bardzo duże wyzwanie. Stąd determinacja w podejmowaniu prób pozyskania środków. W końcu się udało  – tłumaczy Tomasz Kosowski z Wydziału Rozwoju Miasta Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość. – Nie boję się powiedzieć, że, poza fortyfikacjami, to najtrudniejsza inwestycja, jaka w tym mieście była realizowana. Mamy czas na zrealizowanie tego przedsięwzięcia do grudnia 2022 roku.

– Praca na obiektach zabytkowych polega na tym, żeby przede wszystkim nie szkodzić „tkance historycznej”. Zadanie związane z rewitalizacją Akademii Zamojskiej jest jednym z większych takich przedsięwzięć w Polsce. Musimy o tę historię zadbać, tak żeby nie zniszczyć dzieła naszych przodków – stwierdza Krzysztof Furmanek, prezes firmy, która będzie realizować remont. – Myślę, że najtrudniejsze będzie wykonanie dachu i połączenie go z bryłą budynku. Jest to dach dosyć trudny do zrobienia.

– Podjęliśmy decyzję, że I Liceum Ogólnokształcące wraca do Akademii. Parter i pierwsze piętro to będzie siedziba tej szkoły. I tę część finansujemy ze środków własnych. Natomiast część pierwszego piętra i poddasze będą realizowane pod potrzeby wszystkich miejskich instytucji kultury, bo każda będzie mogła korzystać z umiejscowionych tam sal wystawowych, prelekcyjnych, seminaryjnych. Zarządzać tym będzie Zamojski Dom Kultury – informuje Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.  

– W trzech salach na parterze, z zastosowaniem nowoczesnych środków multimedialnych, zostanie zaprezentowana historia Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej. Będzie tam też można w sposób aktywny poznać, jak te instytucje funkcjonowały. Myślę, że będzie to dodatkowy punkt muzealny na mapie Zamościa – dodaje Andrzej Urbański.

Wykonawca specjalizuje się w pracach na obiektach zabytkowych. Firma ma już na swoim koncie m.in. rewitalizację Cmentarza Orląt Lwowskich i konserwację zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Na konferencji prasowej przedstawiciele firmy zaprosili lokalne firmy do zgłaszania się do współpracy przy inwestycji w charakterze podwykonawców.

AlF / opr. ToMa

Na zdj. powyżej podpisanie umowy w sprawie remontu fot. Aleksandra Flis / na zdj. poniżej: tak będzie wyglądać zrewitalizowany budynek Akademii Zamojskiej (wizualizacje), fot. Urząd Miasta Zamość

Exit mobile version