Bohaterowie odzyskali swoje imię. 73 rocznica akcji Mitropa

mitropa

Uroczystości upamiętniające 73. rocznicę akcji Mitropa odbyły się w gminie Trzebieszów, w powiecie łukowskim.

W 1946 roku oddział AK-WIN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. „Kurzawa”, w miejscowości Szaniawy-Poniaty zatrzymał Mitropę, czyli wojskowo-dyplomatyczny pociąg radziecki. Bez rozlewu krwi żołnierze rozbroili i pozbawili mundurów ponad 200 czerwonoarmistów, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy.

Akcja odbiła się szerokim echem w świecie. O jej znaczeniu mówił sekretarz gminy Trzebieszów, członek Koła Trzebieszów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Sławomir Smolak. – Akcja Mitropa politycznie nie miała wielkiego znaczenia, ponieważ nie wpłynęła na sytuację w kraju. Jednak dla tego środowiska, dla tego regionu była to bardzo ważna akcja. Rozbrojono 200 żołnierzy, których Polacy następnie puścili wolno. Tak jak mówił dziś na mszy ksiądz: „Polscy żołnierze, którzy dokonali tej akcji, mieli swoje imię, odzyskali je i nie zatracili go tak jak komuniści”.

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbyły się pod Pomnikiem Mitropa. Uświetniła je część artystyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Siedlcach oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka 

Exit mobile version