Debaty, rekonstrukcje, turnieje. Święto historyków w Lublinie

hsi

XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich rozpoczął się w Lublinie. Tematem wiodącym Zjazdu jest „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań”.

Debacie wybitnych naukowców towarzyszyć będą żywe lekcje historii, wielkie rekonstrukcje bitew Rzymian z barbarzyńcami oraz turnieje rycerskie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Ceremonia otwarcia XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, Lublin, 18.09.2019, fot. Piotr Michalski

– W zjeździe bierze udział rekordowa liczba tysiąca osób – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Krzysztof Mikulski: – Jeden z paneli będzie poświęcony dziedzictwu Unii Lubelskiej, bo jakże nie mówić o Unii Lubelskiej w 450-lecie jej uchwalenia. Będziemy mówili o współczesnych problemach historiografii, o miejscu historii we współczesnej Polsce, ale też o tym, co przez ostatnie 5 lat ważnego wydarzyło się w historii.

CZYTAJ: Polacy żyją historią. Prof. Sioma o XX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich

– Historia, zwłaszcza dla nas Polaków, jest czymś więcej niż dyscypliną naukową – mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki szkolnictwa wyższego: – Polskie losy były bardzo splątane w tych okresach, w których nie mieliśmy państwowości. To właśnie prace wybitnych polskich historyków budowały tożsamość kulturową i narodową, budziły nadzieję, przypominały o dorobku, o błędach polskich elit politycznych – tych, którzy odpowiadali za losy państwa.

– Dwudziesty, jubileuszowy Powszechny Zjazd Historyków Polskich to największe wydarzenie dla środowiska historycznego, odbywające się co pięć lat – mówi Robert Litwiński, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: – W Lublinie organizowano dziesiąty zjazd w 1969 roku. Teraz można powiedzieć, że mamy pewnego rodzaju jubileusz. Lublin, miasto Unii, miasto dwóch uniwersytetów i prężnego Archiwum Państwowego, które gromadzi świetne zbiory. W świecie dokonuje się wiele przeobrażeń, chociażby społeczno-politycznych. To wszystko warunkuje również pewnego rodzaju rolę historyków.

– Historia kształtuje naszą tożsamość – mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek: – We współczesnym świecie historia staje się również elementem walki politycznej, czego nawet ostatnie dni były dowodem. Wypowiedzi polityków za naszą dawną wschodnią granicą, kwestionujących fakty i rzeczy, które wydawało się, że są już dawno dla wszystkich oczywiste. Znaczenie historii jest ogromne dla kształtowania naszej świadomości.

– Przywracamy godne miejsce nauczania historii w polskiej szkole – mówi minister edukacji narodowej Dariusz Piątkowski: – Był niestety taki okres przez wiele lat, kiedy historia była traktowana po macoszemu. Były nawet głodówki przeciwko likwidacji nauczania historii w starszych klasach szkoły średniej. My to zmieniliśmy. Od tego roku rozpoczyna się przywracanie 4-letniego liceum, 5-letniego technikum i tam historia znajduje swoje poczesne miejsce. Dwie godziny w tygodniu wszyscy uczniowie będą uczyli się historii.

– Dla mnie, jako filozofa, a więc typowego humanisty, jest rzeczą oczywistą, że równie ważne dla nas, Polaków, jest rozwijanie się dyscyplin medycznych, które służą ochronie zdrowia, podniesieniu poziomu zdrowia Polaków, dyscyplin technicznych, które służą rozwojowi gospodarczemu, jak i dyscyplin humanistycznych – mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Wydarzenie Patronatem Narodowym objął prezydent RP Andrzej Duda.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie xxpzhp.umcs.lublin.pl.

PaSe (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version