Historycy dyskutują o przemianach w Europie

3821025 lg

O tym, czy upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczął się od Polski rozmawiają naukowcy podczas XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie.

–  Ekipa Wojciecha Jaruzelskiego dostosowywała się do tego, co działo się w Moskwie. To stamtąd przychodziły impulsy. Był paniczny strach przed tym, że ekipa Gorbaczowa wymieni ówczesnego pierwszego sekretarza PZPR na inną, alternatywną ekipę, która będzie miała za zadanie, po pierwsze: utrzymać wpływy radzieckie w Polsce, po drugie: nawet za cenę usunięcia komunistów od władzy, nawet na rzecz opozycji solidarnościowej, a po trzecie: zapewnić stabilność na tym obszarze. Pieriestrojka miała się dziać w warunkach stabilności, miała być procesem kontrolowanym. Zamieniono komunizm w postkomunizm, transformacja nie była przebudową komunizmu w kierunku demokracji. Była zmianą w kierunku hybrydowego rozwiązania systemowego gdzie pomieszano formy demokratyczne z treściami i regułami społecznymi wziętymi z komunizmu – mówi profesor Waldemar Paruch z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W panelu historyków o przemianach w Europie, który odbywa się w Centrum Spotkania Kultur, uczestniczą naukowcy z Polski, Węgier, Czech i Londynu.

PaSe / SzyMon

Fot. archiwum

Exit mobile version