W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce trwa kolejna edycja Akademii Kozłowieckiej. To cykl czterech konferencji poświęconych katolickiej nauce społecznej oraz sposobom wprowadzania jej w życie.
Spotkania nawiązują do okresu II wojny światowej, kiedy ksiądz Stefan Wyszyński – późniejszy prymas Polski – ukrywał się przed gestapo w Kozłówce. W okresie okupacji niemieckiej majątek kozłowiecki stał się miejscem pobytu dla wielu osób wysiedlonych czy zagrożonych aresztowaniem. Ksiądz Wyszyński przebywał tam od sierpnia 1940 do września 1941 roku. W tym czasie pełnił posługę duszpasterską, podczas której otoczył opieką między innymi partyzantów i zaangażował się w tajne nauczanie. Dla miejscowych sióstr prowadził wykłady z prawa kanonicznego i etyki społecznej. Z czasem na konferencje przychodziło coraz więcej osób. Spotkania zaczęto nazywać Akademią Kozłowiecką.
Dziś (14.09) w Kozłówce otwarto wystawę pod hasłem: „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Ekspozycję przygotowało Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Spotkanie potrwa do około godziny 15.00.
MaTo / opr. ToMa
Fot. archiwum