– To będzie najważniejsze wydarzenie z tej dziedziny w Polsce – mówią nie ukrywając dumy i zadowolenia organizatorzy XI Zjazdu Filozoficznego. Wydarzenie ma swoją długoletnią historię. Pierwszy taki zjazd odbył się w 1923 roku we Lwowie. O tematyce podejmowanej w trakcie wydarzenia z jednym z jego organizatorów, księdzem profesorem Markiem Słomką rozmawiał Wojciech Brakowiecki.
XI Zjazd Filozoficzny rozpocznie się w najbliższy poniedziałek (09.09). Wydarzenie odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II po raz pierwszy. – W 1977 roku taki zjazd odbył się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Cieszymy się, że Wydział Filozofii i KUL będą gospodarzami tej kolejnej edycji. Jest to dla polskiej filozofii jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze, wydarzenie o takiej randze – mówił na antenie Radia Lublin ks. prof. Słomka.
Kto w dzisiejszym świecie myśli o filozofii? – Filozofia może być kojarzona nie tylko z bardzo wąskim spektrum przedmiotowym dla bardzo wyrafinowanych filozofów, wtajemniczonych w meandry tej dziedziny, bo możemy wskazać wiele kwestii, które odnoszą się do spraw, które są bliskie każdemu człowiekowi. Weźmy na przykład dylematy etyczne, które znajdują odzwierciedlenie w refleksji etycznej, co będzie także częścią Zjazdu Filozoficznego – mówi ks. prof. Słomka.
To wydarzenie na pewno pozwoli specjalistom oraz amatorom zatrzymać się i zastanowić. Rozmowy będą toczyły się wokół bardzo poważnych tematów, między innymi etycznych. – Nie jestem w stanie powtórzyć wszystkich punktów programu związanych z koncepcją etyki, czy z dylematami etyczno-moralnymi dotyczącymi życia społeczno-gospodarczego lub ekonomicznego – zaznacza ks. prof. Słomka. – Zachęcam do przejrzenia wnikliwie programu [ZOBACZ PROGRAM], ponieważ tam można wybrać sobie daną kategorię, wpisać słowo kluczowe zakładając, że kogoś mało mogą interesować kwestie metafizyczne czy ontologiczne, a takie problemy chociażby na styku filozofii i życia społecznego są mu bardzo bliskie.
– Począwszy od najbardziej ogólnej perspektywy filozofii nauki. To pojęcie może być dla kogoś mylące, ale to już pokazuje właśnie styk filozofii, dyscypliny humanistycznej z naukami przyrodniczymi, które mają swoją specyfikę. Takie interdyscyplinarne dyskusje czy wykłady również będą częścią zjazdu.
Przeglądając tematykę zjazdu można znaleźć takie zagadnienia jak konsumpcjonizm, wolność. Te kwestie, pojęcia, wartości wszystkim są bliskie, ale w dzisiejszym świecie chyba się gdzieś pogubiły. – Filozofia nie musi być kojarzona z dziedziną obcą codzienności, ponieważ trudno wyobrazić sobie w tym pędzie życia brak jakiś przystanków, by zapytać się o podstawowe sprawy – twierdzi ks. prof. Słomka. – O to jak funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie, co to znaczy być wolnym człowiekiem, czy jakie są granice tej wolności. Można powiedzieć, że to są problemy podstawowe i znajdą odzwierciedlenie między innymi w wykładach plenarnych. Każdego dnia – od poniedziałku do soboty – zaplanowany jest wykład plenarny, począwszy od pierwszego, który będzie przedstawiony przez prof. Jadackiego. To wspaniały filozof z Uniwersytetu Warszawskiego. Te wykłady plenarne między innymi służą pokazaniu doniosłych problemów o charakterze bardziej uniwersalnym – dodaje.
Naukowcy też muszą mieć okazję, by złapać oddech. – Chcemy pobyć razem, rozmawiać nie tylko na formalnych dyskusjach panelowych, które są częścią programu. Ten tydzień jest dla nas – mówi ks. prof. Słomka. – Chcemy wykorzystać okazję. Zgromadzić w jednym miejscu taką plejadę ludzi zajmujących się jedną dziedziną. To nie jest trudne tylko strategicznie, ale to jest też rzadkość – dodał gość Wojciecha Brakowieckiego.
WB / opr. PaW
Fot. www.zjazdfilozoficzny.kul.pl