Zakończył się 3-miesięczny remont Oddziału Neonatologicznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubartowie. Jest lepiej wyposażony niż w chwili swego otwarcia. Dzięki Fundacji Polsat już od jutra (04.09.2019) pacjentki, które zdecydowały się rodzić w lubartowskiej placówce, trafią na zupełnie nowy oddział.
– To nie jest tylko lekkie odnowienie, ale inna jakość – podkreśla Sylwia Domagała, dyrektor szpitala. – Zmieniło się wszystko. Wchodzimy w zupełnie nową infrastrukturę. Każda sala chorych została odremontowana, są tam też kompletne węzły sanitarne. Powstały nowe pokoje dedykowane mamom. Remont obijał także wszystkie pomieszczenia diagnostyczno-zabiegowe. Cała przestrzeń oddziału była gruntownie odrestaurowana. To pierwszy tak duży remont po 38 latach. Wówczas oddział został przekazany do użytku.
– Czekaliśmy na to z niecierpliwością. Remont został przeprowadzony bardzo szybko. Jest pięknie, aż chce się rodzić – mówi Ewa Zybała, starosta lubartowski. – Zapraszamy tutaj wszystkie panie, bo warunki są wspaniałe, opieka także.
– Założenie było takie, by ten oddział był przyjazny pacjentkom. Miał kosztować milion złotych, ale koszty będą większe. Wkrótce zostaną podliczone – zapowiada Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat. – Dlaczego Lubartów? Bo wybieramy małe ojczyzny. Duże miasta jakoś sobie radzą, a mniejszym jest być może trudniej. Chcemy więc wyjść im naprzeciw.
– Różnica jest kolosalna. To nie tylko przemalowanie ścian, położenie nowej podłogi czy wymiana drzwi. Oddział został dostosowany do potrzeb naszych pacjentek. Sale są zmniejszone do dwóch łóżek. To komfortowa sytuacja dla matek po porodzie. Utworzony został także pokój laktacyjny i socjalny. Fundacja doposażyła nas również w skaner do wkłuć i nowy aparat USG – wymienia Renata Adrian-Gajda, kierownik neonatologii.
– To jeden z elementów całości polityki prorodzinnej. Ona musi być kompleksowa. Nie wystarczy zachęcić młodych ludzi do zradzania potomstwa, dając im środki konieczne na wychowanie dzieci. Trzeba umożliwić im rodzenie w bardzo godnych warunkach. Tak jest właśnie w Lubartowie – podsumowuje Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.
Tylko w czasie 3-miesięcznego remontu w lubartowskim szpitalu urodziło się około 200 dzieci, a do końca roku będzie to nawet ponad 1000 maluchów z terenu, nie tylko powiatu lubartowskiego.
JPie / opr. MatA
ZOBACZ ZDJĘCIA: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie: Oddział Neonatologiczny po remoncie, 03.09.2019, fot. Jerzy Piekarczyk