Lubelska biblioteka jak Oksford czy Harvard

omnis

Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska oraz biblioteki wojewódzkie w Kielcach i Lublinie połączyły swoje zbiory. Dzięki rozwiązaniu internetowemu „e-usługa OMNIS” stworzono jeden punkt dostępu do bazy obejmującej aż 18 mln zbiorów. Tym samym można przeszukiwać opisy książek, czasopism, rękopisów, zbiorów muzycznych, dźwiękowych i audiowizualnych.

Podczas dzisiejszej lubelskiej prezentacji dyrektor Biblioteki Narodowej, Tomasz Makowski – podkreślał wyjątkowość nowego przedsięwzięcia. – Uniwersytety Harvarda, w Oksfordzie, Cambridge oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie od dziś używają tego samego oprogramowania do katalogowania i prezentacji swoich zbiorów. To jest najnowocześniejsze rozwiązanie, dzięki któremu biblioteka będzie widoczna wszędzie na świecie. To jest pierwszy krok w budowie ogólnopolskiej sieci bibliotecznej. Lublin należy od pierwszych czterech bibliotek, które rozpoczynają tę budowę.

– Wkracza do nas najnowsza technologia w bibliotekarstwie. Promuje nasze wydawnictwa, zbiory, rękopisy, starodruki. Informacja o nich będzie w chmurze Biblioteki Narodowej, czyli czytelnik z krańca Polski czy ze świata będzie miał wiadomości w jednym miejscu. Do tej pory trzeba było jeździć do różnych bibliotek albo szukać w ich zasobach internetowych. Dziś to wszystko jest już w jednym miejscu. Poza tym nasza biblioteka stanie się ośrodkiem wdrożeniowo-szkoleniowym dla pozostałych polskich bibliotek – mówił Tadeusz Sławecki, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

– Wyszukiwanie wszelkich informacji odbywa się w nowoczesnej wyszukiwarce, dzięki której użytkownik może znaleźć książkę w danej bibliotece, ale gdyby jej nie było u nas, natychmiast ma informację, że jest w Warszawie, Krakowie czy Kielcach. Jeżeli jest to wersja cyfrowa publikacji, klikając w odpowiedni link, może natychmiast uzyskać ją na swoim komputerze – tłumaczy Grzegorz Figiel, zastępca dyrektora lubelskiej biblioteki. – Narzędzie umożliwia łączenie przez programy społecznościowe i rozmowę z bibliotekarzami na Messengerze. A bibliotekarzom daje przede wszystkim możliwość szybkiego katalogowania zbiorów.

– Mamy najnowsze możliwości i narzędzia, które dzisiaj oferuje świat biblioteczny. Pamiętajmy, że Lublin to miasto akademickie i rzesze studentów oraz naukowców. Mieszkańcy województwa mają teraz dostęp do olbrzymiego spektrum księgozbiorów, które do tej pory były gdzieś w Warszawie i Krakowie. Chcielibyśmy, żeby tego typu narzędzia trafiły też do bibliotek gminnych i powiatowych, by zasoby regionalne z naszego województwa były dostępne dla wszystkich mieszkańców Polski i świata – stwierdził Dariusz Stefaniuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.

– „Omnis” w języku łacińskim znaczy wszystko. Celem programu jest pokazanie wszystkiego, co kryje się w naszych magazynach w jednym dostępie. Ale nazwa wiąże się również ze słowami Horacego, który napisał: „non omnis moriar” – „Nie wszytek umrę”. Dzięki tym narzędziom biblioteki nie wszystkie wyginą –  podsumował Tomasz Makowski.

Aby skorzystać z katalogów bibliotecznych wystarczy wejść na stronę internetową katalogi.bn.org.pl

SuPer / opr. ToMa

Fot. materiał nadesłany

Exit mobile version