80 lat temu Sowieci złamali z Polską pakt o nieagresji i na mocy tajnego zobowiązania z hitlerowcami zaatakowali nasz kraj. W Lublinie trwają obchody upamiętniające te wydarzenia. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą porucznikowi Janowi Bołbottowi, który brał udział w obronie Polski przed Sowietami.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą por. Jana Bołbotta, Lublin, 17.09.2019, fot. Piotr Michalski
– Poległ on we wsi Tynne 20 września 1939 r. – mówi prezes Przyjaciół Grodna i Wilna w Lublinie, Tomasz Rodziewicz: – Walki były bardzo ciężkie. Schrony były w okrążeniu, były nieustannie atakowane z broni pancernej, jednak ich większość podjęła walkę i nie poddawała się. Jednym z nich był właśnie dowódca tego odcinka, porucznik Jan Bołbott, który prowadził wielogodzinną walkę i odpierała ataki. Jest to przykład bohaterstwa, poświęcenia i oddania.
Główne uroczystości 80. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę odbyły się na placu Litewskim w Lublinie. Przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza uczestnicy obchodów zapalili znicze i złożyli kwiaty. Odbył się też apel pamięci.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 80. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, plac Litewski w Lublinie, 17.09.2019, fot. Piotr Michalski
– 17 września to był jeden z najczarniejszych dni w historii naszego kraju – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek: – Trzeba mówić wprost, że współodpowiedzialnymi za wywołanie II wojny światowej i za miliony ofiar nie tylko komunizmu, ale i nazizmu, są stalinowcy ze Związku Radzieckiego, którzy paktem Ribbentrop-Mołotow i tym bezczelnym, zdradzieckim atakiem 17 września rozpętali na dobre II wojnę światową i spowodowali, że Hitler mógł dokonać tych dzieł zniszczenia, których dokonał.
Dalsza część uroczystości będzie obchodzona przy Pomniku Matki Sybiraczki (obok Centrum Kultury). Tam zostanie odegrany hymn Sybiraków i będą wystąpienia okolicznościowe.
MaTo (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski