Wahadło Foucaulta, które obrazuje ruch obrotowy Ziemi, zostało zamontowane w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. To pierwsze tego typu urządzenie w Lublinie i po tej stronie Wisły.
To wspólne przedsięwzięcie Politechniki Lubelskiej, Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie i Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Wahadło skonstruował nauczyciel fizyki Ireneusz Maksim. Pierwszy raz wahadło uruchomiono w niedzielę podczas Pikniku Naukowego.
CZYTAJ TAKŻE: Piknik Naukowy: uroczyste uruchomienie wahadła Foucaulta
– To pierwszy taki projekt. Wpadliśmy wspólnie na pomysł organizacji pokazowych lekcji fizyki właśnie na przykładzie wahadła Foucaulta – opowiada Mateusz Górski, kierownik działu marketingu i sprzedaży Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. – Inicjatorem całego zamieszania była niejako Politechnika Lubelska. Kiedy rozmawialiśmy z dr inż. Małgorzatą Ciosmak, głównym koordynatorem 16. Lubelskiego Festiwalu Nauki, o możliwości wykorzystania naszych przestrzeni, pani doktor stwierdziła, że mamy ciekawą wysokość atrium oraz patio do wykorzystania i rzuciła pomysł wahadła Foucaulta. Po nitce do kłębka dotarliśmy do pana Ireneusza Maksima. Okazało się, że on takie wahadło ma i szuka miejsca, gdzie je powiesić.
– To wahadło mojego pomysłu. Zrobiliśmy je razem z uczniami ze złomu. Ma długość 25 metrów i masę 28 kilogramów, czyli tyle samo, co pierwotne wahadło Foucaulta w paryskim Panteonie. Jednocześnie można jednak dokładać odważniki i zmieniać masę wahadła. To prawdopodobnie jedyne takie urządzenie w Polsce i na świecie o zmiennej masie, bowiem wszystkie takie wahadła są kuliste o stałej masie – stwierdza Ireneusz Maksim, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.
– Bardzo pomógł nam też Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Przygotował dokumentację techniczną montażu tego wahadła, ponieważ musi ono spełniać wszelkie wymagania. Mamy wszystko wyliczone. Bezpieczeństwo jest na pewno zagwarantowane – dodaje Mateusz Górski.
– Nasza praca polegała na określeniu możliwości zawieszenia tego wahadła. Zastosowaliśmy elementy rusztowaniowe, które później firma wykonująca tę konstrukcję wtransportowała klatką schodową. Dzięki temu można było zmontować te elementy na dachu, a później swobodnie je przesunąć. Założyliśmy maksymalne obciążenie około 280 kilogramów. Myślę, że możemy spokojnie obciążyć to wahadło do 100-150 kilogramów i wszystko będzie bezpiecznie pracowało – informuje dr inż. Marcin Górecki z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Lekcje fizyki dla szkół z województwa lubelskiego rozpoczną się prawdopodobnie w październiku. Wahadło zostanie na stałe w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
SzyK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski / archiwum