Wszystkie etapy leczenia onkologicznego w jednym miejscu. W Lublinie oficjalnie otwarto Zakład Radioterapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1.
Placówka wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt medyczny i pokoje dla pacjentów, w których będą mogli przebywać podczas leczenia oraz sale dydaktyczne na potrzeby Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
– To kompleksowy obiekt – mówi dyrektor naczelny SPSK 1 w Lublinie, doktor nauk medycznych Adam Borowicz. – Oprócz części zabiegowej (czyli kliniki chirurgii onkologicznej z zapleczem operacyjnym) jest oddział onkologii klinicznej oraz radioterapii. Są również dwa przyspieszacze liniowe, dzięki którym możemy stosować leczenie przez promieniowanie u wszystkich wymagających tego pacjentów. Tutaj będzie dla nich zaplecze na pobyty dzienne i wielodniowe zgodnie z cyklem terapii. W jednym miejscu będą wykonywane wszystkie etapy leczenia. Potrzeby w tym zakresie są ogromne, dlatego nowy zakład ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców regionu. To znacznie rozładuje sytuację, zmniejszy kolejki i skróci czas oczekiwania na terapię. Najważniejsze jest stworzenie idealnych warunków do leczenia.
– Mamy jeden z najnowocześniejszych aparatów do napromieniania śródoperacyjnego w Polsce – podkreśla Wojciech Polkowski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – To historyczny moment, w którym uczelnia po raz pierwszy dysponuje pełnoprofilowym zakładem radioterapii. Dotychczas takie oddziały były zlokalizowane w regionalnych ośrodkach onkologicznych, a nie na uczelniach. Rok 2019 jest przełomową datą dla onkologii uniwersyteckiej.
– Zakład dysponuje dwoma bliźniaczymi aparatami, które pozwalają napromieniać pacjentów energiami fotonowymi i elektronowymi. Mamy też opcję energii bez filtra spłaszczającego. Tutaj moc dawki istotnie rośnie, a tym samym skracamy czas terapii – wyjaśnia Marta Wachowicz, kierownik Pracowni Fizyki Medycznej w SPSK 1. – Pacjent ma każdego dnia wykonywane obrazowanie lokalizacyjne. Układamy go tak, by naświetlać wybraną lokalizację z bardzo dużą precyzją.
Pierwsi pacjenci z pełnych możliwości zakładu zlokalizowanego przy ulicy Radziwiłłowskiej w Lublinie będą korzystali już w najbliższych dniach. W części mieszkalnej, w której realizowane będą pobyty dzienne i kilkudniowe, znajduje się 10 pokoi, w których mogą przebywać 23 osoby. Natomiast liczba chorych, którzy będą poddani tutaj leczeniu zależy głównie od kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Cała inwestycja pochłonęła 60 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Zdrowia.
MaK / opr. MatA
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie Zakładu Radioterapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, 17.09.2019, fot. Iwona Burdzanowska