Marsz przywraca wielokulturową Łęczną

leczna 10

Żydowskie psalmy, prawosławne i katolickie modlitwy można było usłyszeć 22 wrzśnia w Łęcznej podczas Marszu Pamięci Chrześcijan i Żydów.

Przed wojną połowa mieszkańców Łęcznej byli to Żydzi. W tradycji miasta mocno zapisała się także prawosławna społeczność.

– Dziś przywracamy wielokulturową Łęczną – mówi burmistrz miasta Leszek Włodarski. – Łęczna w ciągu swojej ponad pięćsetletniej tradycji była miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym. Takie wydarzenie miało w Łęcznej miejsce wiele, wiele lat temu, dlatego chcieliśmy przywrócić marsz pamięci o dawnych mieszkańcach Łęcznej wyznań: prawosławia i judaizmu.

– O tym, jak liczna była społeczność żydowska świadczy choćby to, że Łęczna ma dwie synagogi – mówi rabin Oriel Zarecki. – To ważne, że kiedy jesteśmy razem i pamiętamy uczymy się tolerancji.

Wspominając wielokulturową Łęczną i tworzącą ją społeczność wspólnie modlili się rabin, duchowny  prawosławny i katolicki.

– Po wielokulturowej Łęcznej zostały tylko miejsca i pamięć – mówi proboszcz katolickiej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej ksiądz Janusz Rzeźnik.

– Modlimy się za wszystkich mieszkańców Łęcznej, którzy przed laty żyli tutaj w zgodzie – dodaje ksiądz Jerzy Łukaszewicz z parafii prawosławnej w Lublinie. – Inicjatywa wspólnej modlitwy jest wspaniała. Oczywiście jest w tym ekumenizm, który w województwie lubelskim jest naprawdę na wysokim poziomie. I ta wspólna modlitwa przynosi jak najwięcej korzyści dla nas wszystkich.

Uczestnicy marszu złożyli kwiaty pod tablicą na synagodze przypominającą zamordowanych przez Niemców Żydów. Kwiaty złożono także pod krzyżem

PaSe / opr. ToMa

Fot. Sebastian Pawlak

Exit mobile version