Muzealnicy i bibliotekarze z polskich instytucji na świecie debatują w Lublinie

konfa 1

25 polskich instytucji z całego świata zajmujących się muzealnictwem, archiwizacją dokumentów i bibliotekarstwem rozmawia w Lublinie o współpracy z krajem.

– Jednym z problemów jest wsparcie finansowe z Polski. Niektóre instytucje są finansowane w większości przez kraje, w których funkcjonują – mówi dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie, Piotr Piętka: – Oczywiście nasz budżet nie jest wielki. My też staramy się wspierać konkursami z Polski. W tym roku, dzięki pracy mojego zespołu, udało nam się mniej więcej 15 procent naszego budżetu pozyskać ze środków senackich i nie tylko. To dla nas bardzo ważne źródło. Dzięki temu możemy organizować konferencje, opłacać autorów, prowadzić kwerendy i digitalizować zbiory. Mamy mały budżet, ale jest on stały, więc jest to dla nas duży plus.

Jutro (16.09) podczas konferencji, w siedzibie lubelskiego IPN zostanie otwarta wystawa „Polonica emigracyjne – ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie”.

TSpi (opr. DySzcz)

Fot. www.mabpz.org

Exit mobile version