Muzeum Zamoyskich w Kozłówce świętuje 75-lecie

dsc 2212

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce obchodzi 75-lecie. Z tej okazji placówka została nagrodzona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a pracownicy odznakami honorowymi „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Medalami za Długoletnią Służbę.

– Muzeum zmienia się cały czas. 75 lat to remonty, nowe wystawy, eksponaty – mówi dyrektor placówki Anna Fic-Lazor. – To piękny wiek dla muzeum, pierwszego muzeum na terenach wyzwolonej Polski w 1944 roku. To również święto nas muzealników. To są takie podziękowania za trud, jaki wkładamy w utrzymanie tego wspaniałego wnętrza i przekazywanie historii – dodaje.

– Muzeum Zamoyskich w Kozłówce służy nie tylko lubelskiej społeczności, ale również całej Polsce – mówi w rozmowie z Radiem Lublin wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Liczba turystów jest tutaj ogromna i zwiększa się. Z tego się bardzo cieszymy. To jest rzeczywiście duma Lubelszczyzny, piękne miejsce na odpoczynek. Nie ma jednak muzeum bez pracowników. To oni wkładają serce, żeby to miejsce wyglądało tak, jak wygląda. Są godni tego, żeby ich odznaczać, promować – dodaje.

– Praca daje ogromną przyjemność, wielką satysfakcję, ale jest ona przede wszystkim działaniem zespołowym – zaznacza Grażyna Antoniuk, specjalista ds. edukacji, informacji muzealnej i wydawnictw. – Wydawnictwo Muzealne funkcjonuje od 1995 roku, więc też ma już swoją historię. Możemy się pochwalić milionami nakładów publikacji naukowych, katalogów, albumów, wspomnień oraz druków promocyjnych: folderów, informatorów – dodaje.

– Muzeum zmienia się cały czas, ale ostatnie pół roku to wielki projekt, który galopuje, obejmuje cztery budynki. Dzięki niemu placówka już do końca zostanie wyremontowana i zaproponuje bardzo ciekawą, atrakcyjną ofertę kulturową – zaznacza Fic-Lazor.

– Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest perłą, gwiazdą muzeów w całej Polsce, a myślę, że i w Europie – zaznacza Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Władze województwa, ale również cała Lubelszczyzna jest dumna, że znajduje się u nas przepiękny obiekt. Dołożymy wszelkich starań, żeby to miejsce jeszcze bardziej rozkwitało i spełniało swoją rolę kulturo-twórczą, ale również turystyczną. Wierzę, że wielu turystów z Polski i Europy odkrywa dopiero to muzeum – dodaje. 

Podczas uroczystości Inka Zamoyska, córka ostatnich właścicieli majątku w Kozłówce, przekazała muzeum pamiątki związane z jej rodzicami, Jadwigą i Aleksandrem Zamoyskimi, które po opracowaniu będą cieszyły oczy zwiedzających.

JPi / opr. PaW

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version