Najlepszy sposób na przeziębienie – zostać w domu

przeziebienie

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonych zachorowań. Coraz częściej jesteśmy osłabieni z powodu przeziębienia.

 – Przy pierwszych jego objawach dobrze odpuścić sobie aktywność zawodową czy szkolną, czyli po prostu pozostać w domu. Trzeba unikać kontaktów z ludźmi na przykład w sklepach. Należy starać się też regularnie przewietrzać mieszkania, tak by ograniczyć ilość wirusów w domu. No i przyjmować leki, które są dostępne bez recepty. Można to też skonsultować z lekarzem, ale tak naprawdę przy pierwszych objawach możemy sobie spokojnie poradzić sami. Powinniśmy brać witaminę C, syropy łagodzące kaszel, leki od bólu gardła. Czasami wymagane też są leki od gorączki – o tym, jak walczyć z wirusami mówi lekarz rodzinny Magdalena Mąka z przychodni Farmed w Lublinie.

Nie bagatelizujmy przeziębienia

– Nie możemy jednak takich objawów zbagatelizować. Jeśli w dalszym ciągu chodzimy do pracy czy szkoły to taka banalna infekcja wirusowa może przerodzić się albo w infekcję bakteryjną, która musi być leczona antybiotykami, albo doprowadzić do powikłań i poważniejszych konsekwencji zdrowotnych – dodaje Magdalena Mąka.

– Przeziębienie jest też stanem dysfunkcji organizmu. Charakterystyczne objawy przeziębienia: zatkany nos, katar bądź chrypa, powodują, że nasz układ oddechowy nie broni się i jest wrażliwy na  inne patogeny, na przykład na wirusa grypy. I wtedy takie przechodzone przeziębienie bardzo często przechodzi w stan grypowy. Ale dzieje się tak nie dla tego, że przeziębienie kończy się grypą, tylko ponieważ jesteśmy w tym okresie mniej odporni i zapadamy na kolejna infekcję – wyjaśnia Jolanta Poleszak z Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Jak mieszkańcy Lublina radzą sobie z przeziębieniem?

– Jak ma być grypa, to trzeba po prostu się wypocić. Ale zanim będzie ta grypa, moja ulubiona herbatka: cytryna, miód, sok malinowy i imbir. To podstawa, którą leczę całą rodzinę – mówi jedna z nich.

– Na przeziębienie najlepszy jest sok malinowy i dużo soku z cytryny z samą wodą, bez miodu, bo od niego się tyje. I odpoczynek – stwierdza druga.   

– Domowe sposoby mają często podłoże naukowe. Ciepła herbata, czosnek, preparaty z jeżówki i naturalne probiotyki, czyli kwaszony ogórek czy kiszona kapusta, to sposoby, które wspomagają zwalczanie wirusa. Trzeba też pamiętać o piciu dużej ilości płynów – informuje Magdalena Mąka.

Grypa coraz groźniejsza 

– W tym roku zwiększoną zachorowalność na grypę obserwujemy od 1 września. W pierwszym tygodniu tego miesiąca zachorowało 635 osób, a w drugim tygodniu było to już 1291 osób. Natomiast w trzecim tygodniu września zachorowało 1719 osób. Infekcje grypowe i sama grypa są niebezpieczne. Oprócz powikłań mogą zakończyć się zgonem. W 2018 roku zanotowaliśmy 1 zgon z powodu grypy, natomiast w pierwszym półroczu 2019 roku było ich już 15 – wymienia Jolanta Poleszak.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie zachęca mieszkańców do szczepienia się przeciwko grypie.

InYa / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version