Rozpoczyna się rozbudowa i modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Koszt inwestycji to ponad 88 milionów złotych.
Po zakończeniu inwestycji powierzchnia Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie powiększy się o kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych.
– To skomplikowana, ale bardzo potrzeba inwestycja – mówi dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, Jerzy Szarecki: – Zmieni się infrastruktura, która będzie bardziej przyjazna dla małych pacjentów, dla rodziców, opiekunów i personelu. To będzie wymagało wielkiego nakładu sił i środków, a jednocześnie będzie musiało być tak zrobione, żeby wszystko funkcjonowało. Szpital musi funkcjonować, musi udzielać świadczeń medycznych, a jednocześnie podlegać gruntownemu przystosowaniu do nowych warunków. Zmienią się również wszystkie zasady przeciwpożarowe, które zostaną unowocześnione i stworzone tak, żeby odpowiadały obecnym normom.
– Jeżeli chodzi o zakres robót, to jest to trudna realizacja, bo polega ona na remoncie, rozbudowie i przebudowie obiektu szpitalnego, który cały czas musi funkcjonować – mówi Piotr Ordon, dyrektor Regionu Wschód Warbud: – Będziemy więc ingerowali w istniejące instalacje. Trzeba to robić z dużą uwagą. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę, która ma ogromne doświadczenie w realizacji tego typu obiektów. Warbud w całej Polsce zrealizował ponad 500 obiektów kubaturowych, infrastrukturalnych. To doświadczenie zostanie wykorzystane przy realizacji tego zadania.
– Najpierw przenosimy te oddziały, które muszą być pierwsze – mówi Jerzy Szarecki: – Jesteśmy w bliskiej współpracy z panem dyrektorem i firmą. Firma podpowiada nam gdzie i w którym momencie trzeba udostępnić dany obszar. To już się dzieje. Już dzisiaj, od momentu, kiedy podpisujemy tę umowę. Chcemy, żeby mniej więcej do połowy października udostępnić plac budowy, żeby firma mogła swobodnie przystąpić do realizacji całego przedsięwzięcia.
– Remont szpitala zaczniemy od przebudowy siódmego i szóstego piętra – mówi Piotr Ordon: – Nadbudujemy też szóstą kondygnację. To będzie bardzo skomplikowany proces, bo będziemy musieli rozebrać dach, nadbudować konstrukcję. Trzeba pamiętać, że wchodzimy w okres zimowy, więc prace muszą być przeprowadzone bardzo sprawnie. Pierwszy etap ma trwać nieco ponad sześć miesięcy. Wszystko oczywiście będzie uzależnione od tego, jaką będziemy mieć możliwość udostępnienia pomieszczeń przez szpital.
Wykonawca – firma Warbud – przejmie pierwsze części szpitala w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Inwestycja ma się zakończyć do końca 2021 roku.
To największe przedsięwzięcie budowlano-remontowe w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym od 22 lat.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. Weronika Uziębło