Polskie dzieła literackie wybrzmią w sobotę (07.09) w wielu miejscach Polski, także w Lublinie. To już siódma edycja Narodowego Czytania. Z tej okazji Para Prezydencka zaproponowała siedem nowel. Radio Lublin bierze udział w akcji.
– Zaczęliśmy z pierwszą edycją. Tradycyjnie do nagrania zapraszam dziennikarzy. Przez te wszystkie lata udało mi się zaobserwować, że jest to dla nich ogromna frajda. Taka zamiana ról, zmierzenie się z treścią literacką, z literaturą wysoką, to jest okazja nie tylko do tego, by sprawdzić własne siły, ale także, by zadać sobie po raz kolejny pytanie: Jak przeczytać tekst, w jaki sposób go podać, by zainteresować Słuchacza? Mam nadzieję, że to się nam po raz kolejny uda. Od godziny 12.00 po każdym dzienniku, przewidzianych jest 8 wejść – w każdym będzie czytany fragment jednej z 8 nowel – mówi Małgorzata Żurakowska, kierownik Redakcji Publicystyki Kulturalnej w Polskim Radiu Lublin. – Czytanie, to jest nic innego jak siłownia dla mózgu – nie tylko wzbogaca naszą wyobraźnię, co zostało już udowodnione naukowo, nie tylko jest świetnym sposobem na odreagowanie codziennych kłopotów i stresu, ale przede wszystkim wprowadza nas w takie światy, w jakich nigdy byśmy nie wylądowali bez brania książki do ręki – dodaje.
– Akcja jest przepiękna. Pan prezydent Andrzej Duda z małżonką, którzy jej patronują, pokazują, jaka jest wzorowa postawa, że ważni ludzie czytają. My to samo robimy w rożnych miastach Polski. Zapraszamy nie tylko osoby ważne, ale też te zwykłe – kto zechce będzie mógł poczytać lub posłuchać. Jest to też spotkanie społeczne. Czytanie komuś jest bardzo intymnym, wzruszającym zjawiskiem – mówi Dorota Iwanicka-Przybysz, nauczyciel języka polskiego w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Lublinie, koordynator Narodowego Czytania pod lubelskim ratuszem.
– Będę czytać „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej. Pamiętam ten tekst jeszcze z czasów studiów. Nie ma pozytywnego zakończenia, ale jest bardzo wartościowy i aktualny do dziś – mówi Agnieszka Krawiec z Redakcji Publicystyki Kulturalnej Radia Lublin. – To jest coś innego, niż to, co robię na co dzień. Takie czytanie wymaga odrobinę innych umiejętności, jest nieco stresujące. Czuję odpowiedzialność i bardzo się cieszę, że mogę wziąć w tym udział. Ta akcja przypomina o naszych wspaniałych polskich pisarzach, promuje czytelnictwo i będzie zachęcała do tego, żeby i młodsi, i starsi sięgali po lektury, także te niby zapomniane – dodaje.
– Narodowe Czytanie w Ogrodzie Botanicznym odbywa się w dworku Kościuszków, albo – w zależności od pogody, na ternie przy nim. Natura i literatura, to dwie dziedziny, które świetnie współgrają i się dopełniają – mówi Błażej Maciorowski z Ogrodu Botanicznego UMCS.
– W tym roku bardzo chętnie włączyliśmy się w akcję dlatego, że wśród siedmiu autorów, których nowele będziemy czytać, jest nasza patronka – Maria Konopnicka – mówi Małgorzata Markowska, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Lublinie. – W imprezie będzie uczestniczyła nasza młodzież. Szczególnym gościem będzie pani Łucja Kowalska, która jest dyrektorem Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej z polskimi oddziałami dla młodzieży we Lwowie – dodaje.
Narodowe Czytanie organizuje też między innymi Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Tu czytanie fragmentów nowel polskich przez publiczność i zaproszonych gości rozpocznie się wyjątkowo o godzinie 11.00. Natomiast o godzinie 12.00 pracownicy instytucji wystawią spektakl „Komedia z pomyłek” wg noweli Henryka Sienkiewicza, której nie ma na liście Pary Prezydenckiej.
Zapraszamy serdecznie do słuchania nowel w interpretacjach dziennikarzy Radia Lublin jutro (07.09) od godziny 12.00, po serwisach informacyjnych.
LilKa / SzyMon
Fot. Krzysztof Sitkowski /www.prezydent.pl/