Nowoczesne karetki trafią na Lubelszczyznę

ambulanse

13 nowych karetek, każda wartości 400 tysięcy złotych, trafi do stacji pogotowia ratunkowego na Lubelszczyźnie. Zakup sfinansuje w ramach „Programu wymiany ambulansów” Ministerstwo Zdrowia. Rząd wymieni w całej Polsce 200 pojazdów.

W Lublinie w podpisaniu umowy na zakup dwóch karetek dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i SP ZOZ w Bychawie uczestniczył wiceminister Sławomir Gadomski. Jedna karetka trafi do Kraśnika, a druga do Wysokiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego w Lublinie, 03.09.2019, fot. Piotr Michalski

– Dziś co trzeci ambulans ma 6 lub więcej lat. Po zakończeniu programu średni wiek spadnie o 30 miesięcy – mówi wiceminister Gadomski: – Program wymiany ambulansów to faktycznie 80 milionów złotych przeznaczonych na wymianę przede wszystkim tych najstarszych ambulansów, które działają w ekstremalnie trudnych warunkach i których przebiegi są dość duże. Postulowany, również na terenie Unii Europejskiej, okres użytkowania ambulansu, to pięć lat.

– W mojej jednostce jest 21 karetek systemowych plus 5 zapasowych oraz karetki transportowe – mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor pogotowia w Lublinie: – Sugerujemy się dwiema przesłankami: nie powinno być więcej jak 300 tysięcy przebiegu i wiek do 5 lat.

– Udało się w pewien sposób zlikwidować pewne zapóźnienie, które było w Bychawie – mówi Andrzej Strawa, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bychawie: – Od dawna nie mieliśmy nowej karetki. Te nasze mają już powyżej 5 lat i jeżeli ktoś mówi o 300 tysiącach przebiegu, to nasze mają powyżej 500. Kwota, którą udało się uzyskać z ministerstwa, w wysokości 400 tysięcy, na pewno pozwoli na to, żebyśmy kupili nowy, dobry sprzęt, który będzie, mam nadzieję, niezawodny dla zadowolenia pacjentów.

– Mamy 13 nowych karetek dla całego województwa lubelskiego ze środków finansowych przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek: – Każda karetka o wartości 400 tysięcy złotych. Chcę państwu również zakomunikować, że dzisiaj otrzymałem zgodę na to, żeby do tych 13 karetek dokupić jeszcze 3 karetki ze środków, które zostały zaoszczędzone przez wojewodę lubelskiego: dwie karetki do Bełżyc, jedna do Bychawy.   

– 1/3 ambulansów w Polsce ma powyżej 6 lat. Są to naprawdę wyeksploatowane jednostki. Nie oszukujmy się, to nie jest samochód osobowy, którym jedziemy sobie polną drogą nad rzekę, tylko ambulans, który często nie zważając na jakość nawierzchni, ma proste zadanie: jak najszybciej dojechać do pacjenta – mówi Sławomir Gadomski.

– Dbamy o to, żeby ten sprzęt był niezawodny, w pełni sprawny. A biorąc pod uwagę, że warunki eksploatacji są różne, szczególnie w miastach, gdzie jeździmy po zatłoczonych drogach, żywotność ambulansów się skraca – mówi Zdzisław Kulesza: – Ostatnie ambulanse, które zakupiliśmy, będą dłużej nam służyły. Kupiliśmy ambulanse z mocniejszymi silnikami i automatyczną skrzynią biegów.

– To duży sukces – mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Sylwester Tułajew: – Będzie można przekazywać te zgłoszenia do ratowników medycznych i wysyłać do pacjentów odpowiednio nowoczesny sprzęt.

– Dobra diagnostyka to dzisiaj podstawa leczenia – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Krzysztof Michałkiewicz: – Ale bardzo ważny jest także czas – czas, kiedy zostaniemy zdiagnozowani, kiedy rozpoczniemy leczenie. To w dniu dzisiejszym jest bardzo istotne. Ministerstwo Zdrowia położyło nacisk na dostarczenie nowoczesnych karetek, cały czas uzupełnia szpitale specjalistyczne w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny – cieszę się ogromnie, że mieszkańcy Lubelszczyzny mogą w tej chwili czuć się bezpieczniej.

– Istotne jest to, żeby sprzęt pomagał nam w tym, żeby dotrzeć do pacjenta, nie był awaryjny i był bezpieczny – mówi Andrzej Strawa: – Musimy się liczyć z tym, że w tej karetce jest naprawdę dużo nowoczesnego wyposażenia, które sprzyja temu, żebyśmy mogli lepiej zareagować, lepiej zaopatrzyć pacjenta i dowieźć go bezpiecznie i bezawaryjnie.

W poniedziałek (2.09) 800 tysięcy złotych na zakup dwóch ambulansów otrzymała bialska stacja pogotowia ratunkowego. Pojazdy trafią do Radzynia Podlaskiego i Międzyrzeca Podlaskiego. Nowa karetka trafi też do Urszulina.

PaSe (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version