Nowy rok i nowe wyzwania. Uczniowie rozpoczęli przygodę z nauką

pm woj in019

2019-08-03T12:08:27:50 , Fot. Piotr Michalski Wojewodzka Inauguracja Roku Szkolnego . Biskupiak .

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbyła się w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Uroczystości rozpoczęła msza święta w archikatedrze oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy na placu Zamkowym, czym upamiętniono rocznicę wybuchu II wojny światowej.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wojewódzka Inauguracja roku szkolnego, Lublin, 02.09.2019, fot. Piotr Michalski

Edukację w regionie rozpoczyna około 300 tysięcy uczniów. W samym Lublinie jest ich ponad 46 tysięcy. Młodzi ludzie podkreślają, że nowy rok będzie czasem wytężonej pracy, ale także przygody z nauką. – Jestem niesamowicie szczęśliwy, że mogę po raz szósty zagościć w murach mojej kochanej szkoły. To jest bardzo ważne i wzniosłe wydarzenie i nie mogę się doczekać kolejnych wyzwań w tym roku – mówi jeden z nich.

Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk powiedziała podczas inauguracji, że zaczyna się ważny rok szkolny, bowiem inaugurują swoją działalność: 4-letnie liceum ogólnokształcące i 5-letnie technikum: – Absolwenci gimnazjów dokończą naukę przy dotychczasowych podstawach programowych, a właśnie absolwenci szkół podstawowych mają nową podstawę programową kształcenia ogólnego, ale też nową w kształceniu zawodowym i branżowym. Nastąpił ogromny pakiet zmian prawnych, które mają sprawić, że we współpracy z pracodawcami uda nam się odbudować i doprowadzić do rozwoju kształcenia zawodowego.

Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin uspokajała natomiast, że wszyscy uczniowie, którzy ubiegali się o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych w Lublinie, znaleźli miejsca: – Największa grupa uczniów ubiegała się o przyjęcie do liceów ogólnokształcących. W drugiej kolejności uczniowie wybierali technika. Myślę, że nauka w tych szkołach będzie przebiegała pomyślnie, a uczniowie będą wzbogacać swoją wiedzę i umiejętności.

– To będzie na pewno ciekawy rok dla uczniów i nauczycieli – mówiła reporterce Radia Lublin jedna z uczennic XXI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. –  Ja jestem w klasie maturalnej, więc to na pewno będzie dla mnie wyjątkowy rok. Myślę, że dobre podejście, które jest w naszej szkole, przygotowało nas i jakoś sobie z tym wszystkim poradzimy. Wojewódzkie rozpoczęcie roku jest dla naszej szkoły dużym zaszczytem.

– To jest wielka uroczystość – mówił ksiądz Grzegorz Strug, dyrektor XXI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – Dla naszej szkoły jest to niezwykłe wyróżnienie. Jest to jedyna szkoła katolicka w naszej archidiecezji, ale jest to też szkoła publiczna. Nasza szkoła ma piękną tradycję, sięgającą jeszcze czasów przedwojennych, czasów odzyskiwania niepodległości. Budynek, w którym się znajdujemy, powstał w latach trzydziestych [ubiegłego wieku], ale w czasach komunistycznych szkoła była zamknięta na 30 lat. Dzięki wysiłkom wielu ludzi mogła powrócić do funkcjonowania w 1993 roku – przeszło 25 lat temu.

W tym samym tonie wypowiadał się metropolita lubelski abp Stanisław Budzik: – Niezwykła radość, że właśnie w tym szczególnym roku „Biskupiak” gości wojewódzką inaugurację nowego roku szkolnego. „Biskupiak” cierpiał ze strony obu stron, które nas napadły. Profesorowie i dyrektorzy cierpieli, a potem komuniści wyrzucili „Biskupiak” na 30 lat z tego miejsca. Zawsze, kiedy ojczyzna była wolna, istniał „Biskupiak”.

Joanna Wójtowicz, nauczycielka XXI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie mówiła, że dla społeczności szkolnej dzisiejsza inauguracja to duże wydarzenie: – To jest niecodzienna okazja, żeby przywitać takich gości i wspólnie z nimi rozpocząć, chyba przełomowy rok, bo zaczynamy z reformą, w związku z czym mamy sporo dzieci, zwłaszcza w pierwszych klasach.

Lubelski kurator oświaty przekonywała, że rozpoczynający się rok szkolny będzie także satysfakcjonujący dla nauczycieli, a to ze względu na uruchomienie oczekiwanych przez nich podwyżek: – To kolejna pula podwyżek w tym roku, najpierw w styczniu 5%, teraz od września 9,6%.

Ponadto w tym roku ruszy wiele programów – posiłek w szkole czy opieka stomatologiczna: – Wierzę, że będzie to dobry, owocny, spokojny rok, i że 26 czerwca wszyscy z satysfakcją powiemy, że dobrze wykonaliśmy swoje oświatowe zadania – mówiła Teresa Misiuk. 

Tegoroczna inauguracja połączona była z akcją „Przerwany Marsz”, której inicjatorem jest Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Polegała ona na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch wojny marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. 

SuPer/WP

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version