Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na wystawę „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake, 1917-1919”.
Był to obóz szkoleniowy dla ochotników do powstającej Błękitnej Armii we Francji. W ciągu 2 lat przez obóz przeszło ponad 20 tysięcy polskich ochotników.
– Ekspozycja składa się z ponad 100 banerów, które są pełne zdjęć, listów, wspomnień czy dokumentów. Ukazują one m.in. funkcjonowanie i życie codzienne obozu – mówi autorka wystawy, dr Anita Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Wystawę przygotowano na 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej. Jest to 116 banerów i oprawionych plansz w różnych formatach, czarno-białych i kolorowych, z opisami w języku polskim i angielskim. Wystawa składa się z fotokopii zdjęć, dokumentów, listów, wspomnień, szkiców i reprodukcji obrazów.
Na zdjęciach ukazano funkcjonowanie obozu, przez który przeszło, począwszy od jego powstania w październiku 1917 aż do rozwiązania w marcu 1919 roku, ponad 22 tysiące polskich ochotników głównie ze Stanów Zjednoczonych. Rekruci, za zgodą Stanów Zjednoczonych, szkoleni byli przez oficerów kanadyjskich za pieniądze francuskie na terenie Kanady. Dużą rolę w przygotowaniach do powstania obozu i zgody władz trzech państw na jego powstanie tj. Francji, Stanów Zjednoczonych i Kanady, odegrał Ignacy Jan Paderewski. Dowódcą obozu był Kanadyjczyk, płk Arthur D’Orr LePan.
Obóz Kościuszki wpisał się jako ewenement w historii Stanów Zjednoczonych i Kanady – polska grupa etniczna była jedyną, która dokonała tak dużej organizacji swojego wojska na obczyźnie.
Wystawa będzie czynna do 30 września w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przy placu Teatralnym 1.
AnKoś / SzyMon