Będzie można spotkać się oko w oko z kawalerzystami i ich świetnie wyszkolonymi końmi, obejrzeć widowiskowy pokaz bojowych umiejętności oraz wziąć udział w żywej lekcji historii. To szansa na unikalne przeżycie 80-lecia II wojny światowej.
Najpierw rozlegnie się tętent 50 koni. Chwilę później zobaczyć będzie można chmarę kurzu unoszącą się spod stukających kopyt, by wreszcie móc osobiście uścisnąć dłoń kawalerzystom ze Stowarzyszenia Kawaleria czy pogłaskać dosiadane przez nich konie. Imponująca kawalkada rozbije swoje obozowisko: w kilka godzin powstaną stajnie dla zwierząt oraz namioty dla żołnierzy. Wszystko to wiernie przypominać będzie Pułk 3. Strzelców Konnych, który w tym miejscu był dokładnie 80 lat temu, przemierzając swój szlak bojowy i odbywając liczne potyczki z faszystowskim najeźdźcą podczas kampanii jesiennej 1939 r.
Ta niecodzienna wizyta w gminie (nazwa) to efekt projektu „Wrześniowy Szlak 1939 – 2019: konna wyprawa śladami Pułku 3 Strzelców Konnych”, organizowanego przez Stowarzyszenie Kawaleria. „W ten sposób oddajemy hołd kawalerzystom Pułku 3. Strzelców Konnych. To oni najdłużej ze wszystkich polskich oddziałów stawiał czoła żołnierzom Wehrmachtu. Poddali się dopiero, gdy zostali sami na placu boju i znikąd nie można było liczyć na pomoc” – tłumaczy rotmistrz kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski, inicjator i pomysłodawca całego, niezwykle skomplikowanego wydarzenia. „W ciągu miesiąca pokonamy konno 700 kilometrów, podążając tą samą trasą co bohaterowie z P3SK. Po drodze organizujemy uroczystości i capstrzyki, a do naszych rozbijanych obozowisk zapraszamy okoliczną społeczność na efektowne pokazy kawaleryjskie czy do naszego polowego muzeum” – dodaje Dariusz Waligórski.
O tym wszystkim będą mogli przekonać się mieszkańcy (nazwa gminy i powiatu). W (miejsce obozowiska) kawaleryjskie obozowisko będzie tętnić życiem od (data) do (data). Darmowy pokaz jeździecki prezentujący moc polskiej kawalerii odbędzie się (data). Specjalne lekcje dla uczniów szkół odbędą się w uzgodnionym indywidualnie terminie. Każda klasa ma zagwarantowane indywidualne oprowadzanie po obozowisku i wystawie przybliżającej patriotyczną postawę Pułku 3. Strzelców Konnych.
Następnie, kawalerzyści ochotnicy zapakują na konie swój dobytek i w zwartym szyku ruszą w dalszą trasę. Przed nimi kolejne miejsca do odwiedzenia i kolejne dziesiątki tysięcy ludzi, którym trzeba zanieść wieść o chwalebnej postawie i walce do końca Pułku 3. Strzelców Konnych. Finał tej wyprawy zaplanowano na piątego października w Woli Gułowskiej (woj. lubelskie). Tam, w miejscu, gdzie Pułk stoczył swą ostatnią walkę, odbędzie się spektakularna rekonstrukcja Bitwy o Wolę Gułowską, a wieczorem zorganizowany zostanie premierowy pokaz „Ostatniego boju”, fabularnego dokumentu opowiadającego o losach kawalerzystów P3SK.
Patronat medialny: Radio Lublin.
Fot. materiał organizatora /nadesłany/