14 września w Lublinie odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę w Lublinie.
W konferencji wezmą udział przedstawiciele Stowarzyszeń i Fundacji działających na terenie Polski. Spotkanie zorganizowane jest z okazji 25-lecia istnienia lubelskiego stowarzyszenia.
Łuszczyca, całkowicie niezakaźna, ale zaliczana do najcięższych i najbardziej rozpowszechnionych chorób zapalnych skóry. Ocenia się, że choruje na nią blisko 3% populacji ludności na całym świecie. Mimo to jest jedną z najmniej znanych wśród społeczeństwa chorób. Zazwyczaj nasza wiedza na jej temat opiera się na obrazie człowieka z zarumienionymi, łuszczącymi się plamami. I na tym ta wiedza się kończy.
Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną, uwarunkowaną genetycznie, niezakaźną chorobą skóry o podłożu immunologicznym. W ostatnich 10 latach odnotowano około 60 tys zachorowań na łuszczycę. Badania ostatnich lat zwracają uwagę na łuszczycę jako chorobę nie ograniczoną tylko do skóry, lecz stanowiącą schorzenie ogólnoustrojowe w przebiegu którego występujący systemowy stan zapalny indukuje powstawanie zaburzeń metabolicznych. Chorujący na łuszczycę pacjenci wykazują skłonność do rozwijania elementów zespołu metabolicznego: nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej, otyłości, cukrzycy typu II a związek pomiędzy chorobami jest szczególnie zaznaczony u pacjentów z ciężką postacią choroby. W populacji pacjentów łuszczycowych istotnie częściej – również z uwagi na znaczne upośledzenie jakości życia – stwierdza się zaburzenia depresyjne, lękowe a także uzależnienie od alkoholu, substancji psychoaktywnych.
Podniesienie świadomości wśród społeczeństwa i wśród samych pacjentów, nowe metody leczenia, wsparcie psychologiczne, dieta i wszystko, co dotyczy łuszczycy będzie tematem Ogólnopolskiego Spotkania Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Grażyna Chodorowska, prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek, dr hab. n. med. Aldona Pietrzak, dr n. med. Magdalena Raszewska-Familec, dr n. med. Adam Borzęcki, dr n.med. Katarzyna Chyl-Surdacka, Monika Kotlarz-Koza, Katarzyna Gerke i Dagmara Samselska
– Wiedza, „oswajanie” tego schorzenia i ciągłe poszukiwanie nowych metod leczenia są tu najważniejsze. Tym właśnie zajmiemy się podczas konferencji. Co ciekawe naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z problemów, jakie niesie za sobą łuszczyca. Długotrwały przebieg schorzenia, skłonność do nawrotów, występowanie u osób czynnych zawodowo oraz znaczne koszty leczenia stanowią poważny problem terapeutyczny, psychologiczny, społeczny i ekonomiczny – tłumaczy Janusz Jagiełło, prezes Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę w Lublinie.
Jak podkreślają autorzy „Poradnika chorego na łuszczycę”: Nie wszyscy mogą być piękni i bogaci i, niestety, nie wszyscy są zdrowi. Wielu ludzi musi żyć i radzić sobie z nawracającą chorobą, jaką jest łuszczycą. Wiedzę o łuszczycy należy popularyzować wśród pacjentów, aby sami dawali sobie radę w warunkach domowych i nie musieli rezygnować z aktywności zawodowej i społecznej, aby ludzie z ich otoczenia – rodzina, współpracownicy – wiedzieli o niezakaźnym charakterze choroby i braku zagrożenia ze strony chorych.
Wrześniowe spotkanie zorganizowane jest z okazji 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę w Lublinie.
– Jesteśmy najstarszym stowarzyszeniem w Polsce, zapraszam wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w konferencji – zachęca Janusz Jagiełło.
Ogólnopolskie Spotkanie Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę odbędzie się w 14 września w hotelu Victoria w Lublinie. Początek o godz. 14. Wstęp jest bezpłatny.
Patronat medialny: Radio Lublin.
Info i fot. materiały organizatora /nadesłane/