Osady z Oczyszczalni Ścieków „Czajka” w Warszawie trafiały do Michowa w powiecie lubartowskim. Jedna z firm zajmujących się ich odbiorem ze stolicy swój zakład przetwórczy ma właśnie w tej miejscowości.
Na terenie dzierżawionym od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Michów” odpady m.in. z „Czajki” były kompostowane i przetwarzane na nawóz organiczny, który kupują rolnicy z wielu rejonów Polski, w tym z okolic Michowa.
– Osady ścieków komunalnych przy zachowaniu odpowiednich procedur są dopuszczone do stosowania jako nawóz i nie stanowią zagrożenia – uspokajała podczas sesji Rady Gminy w Michowie Janina Daciuk, główny specjalista Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. – Osady z „Czajki” trafiały do Michowa. Tu ma swoją instalację do ich przetwarzania firma Bio-Med. Mogą one trafiać tutaj z różnych terenów Polski. Są tu przetwarzane, mieszane z innymi komponentami i uzdatniane, by następnie – w postaci nawozów – trafiać na pola rolników. Technologia jest zapisana w pozwoleniu. Jej wdrażanie jest legalne i bezpieczne. By wytwarzać nawóz, firma uzyskała specjalne pozwolenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tu określone są wymagane parametry.
W sesji rady uczestniczyli przedstawiciele kieleckiej firmy Bio-Med, która w Michowie zajmuje się przetwarzaniem osadów z oczyszczalni ścieków. To tu trafiały osady z „Czajki”. – Wszystko odbywało się zgodnie z procedurami. Nawóz jest bezpieczny – zapewniali przedstawiciele firmy Bio-Med. – Ostatni raz osady firma odbierała na przełomie stycznia i lutego tego roku. Osady z „Czajki” mają najlepsze wyniki badań w Polsce. Nie ma tu jaj pasożytów i salmonelli, nie są także przekroczone normy metali ciężkich. Wszyscy rolnicy zabiegali o to, by stosować te nawozy.
Osady ścieków komunalnych często trafiają na pola. Nie wolno ich stosować na uprawach niektórych owoców i warzyw, które mogą być spożywane na surowo. Nie ma przeszkód, by stanowiły nawóz pod zboża – najczęściej są to osady z oczyszczalni, bo po przeprowadzonych badaniach trafiają wprost na pole.
JPie / opr. MatA
Fot. Krzysztof Gabrylewsk…, CC BY 3.0, Link
CZYTAJ TAKŻE: Ekspert o awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie