Owoce, warzywa i mleko dla ucznia. Zdrowa przekąska i kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych

To już ostatni dzień, w którym dyrektorzy szkół podstawowych oraz dostawcy mogli złożyć wniosek do terenowego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i przystąpić do kolejnej edycji programu propagowania i rozprowadzania zdrowej żywności w szkołach. 

– Połączenie dwóch unijnych programów „Szklanka mleka” i „Owoce i warzywa w szkole” na Lubelszczyźnie obejmie około 100 tysięcy uczniów klas 1-5 z blisko 1000 szkół podstawowych – mówi zastępca dyrektora lubelskiego KOWR Marek Wojciechowski. – Program polega na bezpłatnym dostarczaniu owoców, warzyw, soków i przetworów mlecznych dla uczniów szkół podstawowych. To są również działania towarzyszące, edukacyjne, które mają na celu kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród osób najmłodszych. Chodzi o to, żeby edukować. Wszystko po to, by młodzi ludzie wiedzieli, że trzeba się zdrowo odżywiać – dodaje.

– Do akcji włączamy się od samego początku istnienia szkoły podstawowej – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Katarzyna Orzeł, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 18 w Lublinie. – Warzywa i owoce pojawiają się kilka razy w tygodniu i rozdawane są uczniom na zajęciach – dodaje.

– Ta akcja jest bardzo potrzebna. Jest to ważne, jeśli chodzi również o wysiłek fizyczny – podkreśla jedna z nauczycielek wychowania fizycznego. – Przed zajęciami sportowymi fajnie jest zjeść coś zdrowego – dodaje.

– Akcja jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ nie wszyscy mają przy sobie drugie śniadanie – mówi jeden z uczniów. – Niektórzy nie zdążą go zjeść nawet w domu. To jest dla nich jedyne pożywienie przez cały dzień w szkole – dodaje.

– Bardzo często dzieci stronią od owoców i warzyw, a są to bardzo ważne elementy – zaznacza nauczycielka biologii, Agnieszka Piwińska. – Oprócz witamin, soli mineralnych to bardzo ważny błonnik, który pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, a także całego organizmu – dodaje.

– Zdrowe odżywanie jest ważne, bo uzupełnia naszą dietę i daje wiele witamin – podkreśla jeden z uczniów.

W skali kraju na program przeznaczonych jest ponad 100 mln złotych ze środków unijnych oraz 138 mln złotych z budżetu państwa. Na Lubelszczyznę trafi około 14 mln złotych. Pierwsze zdrowe produkty dzieci otrzymają w październiku.

SuPer / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version