„Pokonać bezdomność”: o rozwiązaniach mieszkaniowych dla bezdomnych

bezdom

„Pokonać bezdomność” to hasło debaty regionalnej, która odbyła się w Lublinie. Uczestnicy wydarzenia rozmawiali m.in. o rozwiązaniach mieszkaniowych.

– Noclegownie i schroniska powinny pełnić przede wszystkim funkcję interwencyjną, zapewniać to, żeby taka osoba miała dach nad głową, nie działa jej się krzywda przez to, że żyje na ulicy, ale z drugiej strony nie może tam pozostawać przez pięć, sześć lat, bo to ma bardzo negatywny wpływ na jej psychikę i funkcjonowanie społeczne – mówi Jakub Wilczek z Ogólnopolskiej federacji na rzecz rozwiązywania problemu bezdomności: – Potrzebujemy w tej chwili rozwoju systemu mieszkań wspieranych, czyli takich, w których osoba bezdomna będzie mogła mieszkać. De facto przestanie być bezdomną, ale jednocześnie będzie jej dostarczana cały czas ta sama pomoc, którą otrzymywałaby w schronisku, czyli aktywizacja zawodowa, społeczna, pomoc psychologa, psychiatry, terapeuty uzależnień, co zagwarantuje to, że ta osoba utrzyma się w mieszkaniu i zreintegruje się ze społeczeństwem.

Problem dotyka w Polsce około 30 tysięcy osób. Według badań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest coraz mniej osób bezdomnych, natomiast wzrasta liczba osób, które są bardzo długo bezdomne, a także starszych osób bezdomnych.

LilKa (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version