Politechnika Lubelska pokazała motoskarby

001 227

Rysiek 8×8 to nowy pojazd zbudowany na Politechnice Lubelskiej. Jest zdalnie sterowany i potrafi jeździć po stromych zboczach. Są jeszcze inne: na przykład Żuk 6×6, sławny już trenażer czołgowy czy terenowy buggy z lądowiskiem dla dronów, Cetan oraz Trabactor. Dziś (17.09.2019) można było je podziwać na parkingu za jednym z budynków uczelni.

Wszystkie te niezwykłe i ciekawe pojazdy stworzył wspólnie ze studentami dr inż. Leszek Gardyński, który jest miłośnikiem klasyków polskiej motoryzacji, opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej PL i wiceprezesem Lubelskiego Towarzystwa Historii Przemysłu. – Rysiek 8×8 ma tu swoją medialną premierę. To uniwersalna platforma transportowa. Może spełniać wiele zadań. Jeździ świetnie w terenie dzięki 8 kołom.

– W planach jest, by Rysiek 8×8 poruszał się sam, a więc był pojazdem autonomicznym i samodzielnie wykonywał zadania – zapowiada Paweł Kordos z Instytutu Transportu, Silników Spalinowych i Ekologii PL. – W domyśle mamy rynek wojskowy.

 – Nietypowe pojazdy przyciągają uwagę – potwierdzają ci, którzy przyszli na pokaz. Byli wśród nich zarówno dorośli, jak i dzieci. – Nie można nie docenić zaangażowania i zapału całego zespołu roboczego, który nad nimi pracuje.

– Ciekawostką jest także Żuk 6×6. Jest on przekonstruowany na typowo terenową wersję – wyjaśnia student Mateusz Karabela. – To pierwszorzędny pojazd na podmokłe tereny.

– Mamy dobre pomysły. Te projekty pozwalają na rozwijanie pasji wśród młodych pracowników uczelni oraz studentów. Mam nadzieję, że nasz dorobek zostanie dostrzeżony przez wojsko – podkreśla prof. dr. hab. inż. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej. – Jeden z naszych absolwentów pracuje w stajni McLarena, czyli zespole wyścigowym, znanym głównie ze startów w Formule 1.

Pokaz odbył się w ramach XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki.

SzyK / opr. MatA

Fot. powyżej Piotr Michalski / poniżej Kinga Szymanek

ZOBACZ ZDJĘCIA: Pokaz pojazdów specjalnych, które zbudowali studenci Politechniki Lubelskiej, 17.09.2019, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version