Historycy otrzymali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe – Krzyże Komandorskie Odrodzenia Polski i Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Odznaczenia otrzymali między innymi za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, a także dokumentowanie prawdy o historii Polski.
ZOBACZ ZDJĘCIA: XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy, Lublin, 18.09.2019, fot. Piotr Michalski
CZYTAJ: Debaty, rekonstrukcje, turnieje. Święto historyków w Lublinie
Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia zasłużonym historykom, uczestnikom XX Powszechnego Zjazdu Historyków, który odbywa się w Lublinie. W swoim przemówieniu podkreślał ogromne znaczenie historii: – Kiedy patrzy się na dzisiejszą Polskę, kiedy patrzę na młodych ludzi, rekonstruktorów, komiksy o tematyce historycznej, książki o tej tematyce, filmy, na to wszystko co dzieje się, co jest tworzone w Polsce, nie mam żadnych wątpliwości, że ta wielka moda na naszą historię, na to, co w niej rzeczywiście ważne i piękne, państwowotwórcze, wspólnotowotwórcze, jest państwa zasługą – mówił prezydent.
Prezydent Duda przypomniał, że polscy historycy przetrwali nie tylko trudne lata komunistyczne, ale także lata 90. XX wieku: – Kiedy mówiło się o końcu historii, kiedy mówiło się „a po co to w ogóle pamiętać, dajcie spokój, teraz idziemy do Unii Europejskiej, będziemy się integrować, po co w ogóle jakieś państwa jeszcze istnieją, po co mówić o narodzie”. To się nie udało. Ta kosmopolityczna ideologia nie zwyciężyła, nie porwała serc młodych ludzi, nie zawłaszczyła ich, nie zepchnęła z polskiej drogi dzięki temu, że byli cały czas polscy historycy, którzy mówili o historii, którzy wtedy, kiedy ograniczano liczbę godzin historii w szkole twardo i głośno przeciwko temu protestowali, którzy nie bali się być niemodni.
– Historia ma fundamentalne znaczenie – mówił prezydent Duda: – Jestem przekonany, że nie byłoby takiej Polski, jaką mamy dzisiaj – dumnej, kroczącej pod biało-czerwonymi sztandarami w Marszu Niepodległości 11 listopada w setną rocznicę jej odzyskania przez Polskę – gdyby nie wielkie państwa dzieło dokumentowania, uczenia, kształcenia – kształcenia także kolejnych pokoleń historyków na polskich uczelniach. Tych, którzy wykonują najbardziej fundamentalną pracę: idą do szkoły i uczą młodzież tego, co w naszej historii ważne po to, żeby wiedzieć jaka ta historia była i gdzie w tej historii można spokojnie ocenić, że na przykład popełniono błędy.
Andrzej Duda mówił także o przyszłości oraz o tym, jak ważne jest nauczanie historii, w tym e-historii: – To be „e” or not to be? – to bardzo dobre pytanie. Kto wie, czy nie należy go rozumieć szeroko: albo być „e”, albo w ogóle nie być. Kto wie, czy taka właśnie nie jest przyszłość. Jeżeli miałbym o tej kwestii dyskutować, powiedziałbym tak: myślę, że Internet i powszechność dostępu do informacji, która jest coraz szersza, jest właśnie jednym z elementów tego wielkiego sukcesu propagowania historii i czegoś, co nazywa się polityką historyczną. To jest wielka szansa, którą musimy wykorzystać, dlatego że wyrządzono nam wiele złego jeśli chodzi o nieprawdę historyczną, o słynne określenie, dramatyczne z naszego punktu widzenia, „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy śmierci”, które przecież gdzieś zostało ukute, w jakiś sposób zostało przesączone do umysłów ludzi na zachodzie Europy i różnych kontynentach. I tak się utrwaliło, że nawet ludzie światli pozwalają sobie go używać. Ludzie, którzy doskonale powinni znać historię II wojny światowej i prawdę o tamtych wydarzeniach. Musimy z tym konsekwentnie walczyć, ale musimy także i jak najszerzej propagować naszą prawdę. To wielkie państwa zadanie. Jak wiecie, „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Mogę dziś śmiało powiedzieć, że pod tym względem polscy historycy są jedną z najpiękniejszych naszych grup społecznych.
XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zgromadził prawie tysiąc uczestników. Wydarzeniu towarzyszą Targi Książki Historycznej i pokazy filmów historycznych.
Zjazd Historyków Polskich potrwa do 20 września. Program wydarzenia dostępny jest na stronie xxpzhp.umcs.lublin.pl.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ceremonia otwarcia XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, Lublin, 18.09.2019, fot. Piotr Michalski
CZYTAJ: Polacy żyją historią. Prof. Sioma o XX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich
PaSe (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski