Przełom w bialskiej kardiologii. ECMO pomaga ratować życie

img 20190920 124632

Salę z urządzeniem ECMO otwarto w oddziale kardiologicznym bialskiego szpitala. Zaprojektowana ona została dla pacjentów wymagających opieki z zakresu krążenia pozaustrojowego.

– ECMO to urządzenie, które wspomaga pracę serca, zastępuje ją. Zastępuje też pracę płuc – wyjaśnia Mariusz Kurianowicz, ordynator Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. – Wcześniej, kiedy nie było sali ECMO, musieliśmy wysyłać pacjentów do Instytutu Kardiologii w warszawskim Aninie. Najczęściej urządzenie będzie nam służyło jako pomoc w jakiejś następnej terapii. Bo stosowane ono jest w przypadku najciężej chorych pacjentów, przy przeszczepie serca, czy zabiegach wykonywanych na tętnicach wieńcowych, których do tej pory nie mogliśmy robić.

– Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, którzy wymagają intensywnego nadzoru, są przygotowywani do przeszczepów lub mają rozbudowaną niewydolność serca – stwierdza dr n. med. Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora ds. rozwoju szpitala. – W województwie lubelskim są trzy takie pracownie. Oprócz naszej, działają one w SPSK1 przy ul. Staszica w Lublinie oraz w Zamościu. To na pewno miejsce bardzo potrzebne dla naszego regionu.

– ECMO to pompa, która nie zawsze uratuje chorego, ona ma mu dać szanse na przeżycie. Trzeba pamiętać, że jest jedynym w miarę powszechnie dostępnym urządzeniem, które, stosowane przy reanimacji, może spełnić to zadanie. Przy czym trzeba pamiętać, że to jest szansa a nie pewność; że kiedy podłączymy pompę, to spokojnie siadamy, odpoczywamy, możemy nic nie robić, a to się jakoś kręci. Wtedy właśnie chory zaczyna być bardzo absorbującym pacjentem – mówi dr n. med. Piotr Kołsut z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

– Na oddziale kardiologicznym bialskiego szpitala pacjent otrzyma dokładnie to samo, co w Berlinie, Paryżu, Mediolanie albo Nowym Jorku – stwierdza Dariusz Oleński, dyrektor bialskiego szpitala. – Naprawdę mamy taki poziom możliwości i umiejętności lekarzy. Dzisiaj otworzyliśmy nową pracownię. Przy tej okazji przebudowaliśmy część pomieszczeń w szpitalu. Oddział kardiologiczny został rozwinięty o nowe łóżka, które dały komfort pobytu pacjentów w salach już najwyżej trzyosobowych.  

Podczas uroczystości na oddziale kardiologii szpitala została odsłonięta tablica poświęcona długoletniemu ordynatorowi oddziału Lucjanowi Kurianowiczowi.

Otwarcie sali ECMO połączone było z konferencją: „Schorzenia kardiologiczne ciągle ważne”. Wydarzenie to było też okazją do podziękowań Dariuszowi Oleńskiemu, który pod koniec września przestanie pełnić funkcję dyrektora bialskiego szpitala.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version