Rusza infolinia niosąca pomoc zwierzętom

infolinia

Fundacja „Zwierz” będzie udzielać bezpłatnej pomocy prawnej. Ogólnopolska infolinia została utworzona wspólnie z kancelarią prawną. Jej zadaniem będzie odpowiadać na pytania w zakresie ochrony prawnej zwierząt. To pierwsza taka infolinia w Polsce.

– Inicjatywa została zrealizowana w odpowiedzi na potrzeby osób, które zajmują się zwierzętami i starają się im pomóc – mówi Marta Cieśla z Fundacji „Zwierz”: – Bardzo często jest tak, że tej pomocy zwierzakom udzielają małe organizacje, niekiedy nawet grupy mniej zorganizowane. Wiemy, że nie stać ich na to, żeby otrzymywać fachową pomoc prawniczą. Stąd też właśnie ta infolinia.

Specjaliści będą udzielać informacji m.in. na temat ochrony zwierząt bezdomnych czy opieki nad zwierzętami domowymi.

– Zwierzęta są chronione przez prawo karne – mówi adwokat Tomasz Nowak: – Są chronione przed tym, ażeby były traktowane w sposób taki, który może powodować u nich cierpienie fizyczne lub psychiczne. Tak samo jak ludzie, o czym może nie wszyscy zdajemy sobie sprawę. Kwestie te są uregulowane w Ustawie o ochronie zwierząt. W rozdziale 11 znajdują się przepisy karne, które penalizują m.in. znęcanie się nad zwierzętami. Taki czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3.  

– Często jest tak, że ktoś ma obawy przed tym, czy powinien poinformować jakieś służby jeśli widzi, że jakieś zwierzę jest źle traktowane, jak zareagować, jak się niekiedy samemu ochronić przed negatywnymi konsekwencjami, jeśli na przykład chce zwrócić uwagę chociażby sąsiadom, że niewłaściwie zajmują się swoim psem – mówi Marta Cieśla.

– W praktyce są to takie przypadki, gdzie ludzie trzymają zwierzęta w warunkach, które zupełnie nie pozwalają na to, żeby one były zdrowie i czuły się komfortowo. Możemy tutaj mówić o trzymaniu psa na łańcuchu bez dostępu do odpowiedniej ilości wody i pożywienia. Bardzo często w praktyce mamy też do czynienia z nielegalnymi hodowlami, w których, w tragicznych warunkach, ludzie wyłącznie dla zysku hodują psy. Jeśli rzeczywiście ujawnimy taki czyn organom ścigania, zwierzęta są chronione – mówi Tomasz Nowak.

– Należy pomagać, bo to też jest żywy organizm, też potrzebuje pomocy i opieki medycznej – mówi Ewa Ptasińska z Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt: – Ale w nagłych wypadkach pierwszą podstawową rzeczą jest: nie goń go i nie łap go na siłę. Bo zwierzę w bólu może nam zrobić krzywdę. Najlepiej nie dotykać i szybko zadzwonić pod 112 i poprosić o połączenie – jeżeli to jest do godziny 15.00 – z gminą, z ochroną środowiska lub najbliższym posterunkiem policji.

Dzwonić na infolinię będzie można we wtorki i czwartki od godziny 17.00 do 19.00 pod numer kontaktowy 695 902 335. Fundacja „Zwierz” nie wyklucza, że w przyszłości infolinia będzie czynna dłużej.

InYa (opr. DySzcz)

Fot. Fundacja „Zwierz”/ FB

Exit mobile version