W Lublinie odbyła się konferencja historyczna poświęcona 80. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę.
17 września 1939 roku, Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc pakt o nieagresji. W wyniku najazdu połowa Rzeczpospolitej przypadła Związkowi Radzieckiemu. Będące konsekwencją sowieckiej agresji, straty ludzkie szacuje się na półtora miliona osób.
– Skutki tej wojny odczuwa każdy z Polaków do dziś – mówi prezes oddziału lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, Tomasz Rodziewicz. – Została prawie zlikwidowana inteligencja, zostały zerwane więzi społeczne, ludność Polski była przemieszczana z jednego krańca na drugi. Po prostu powstał zupełnie nowy twór społeczny. Wszystko to trzeba było później odbudowywać kosztem niesamowitych wyrzeczeń. Zaowocowało to tym, że Polska do dzisiaj usiłuje dogonić kraje zachodnie. Dotyczy to choćby wysokości pensji.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja poświęcona 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, Lublin, 23.09.2019, fot. Piotr Michalski
W czasie konferencji zaprezentowano 14 okolicznościowych wykładów – dotyczących na przykład polsko-sowieckich starć powietrznych we wrześniu 1939 roku, działalności Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” czy likwidacji więzień na Wołyniu przez NKWD.
Zalew / opr. ToMa
Fot. archiwum