Jakie jest miejsce seniora w nowoczesnej Polsce? Nad tym tematem pochylili się uczestnicy III wojewódzkiej konferencji w Tomaszowie Lubelskim.
Wśród zagadnień znalazły się także: sytuacja osób starszych na Lubelszczyźnie, problemy zdrowotne seniorów, działania rządowe na rzecz poprawy jakości ich życia i umowy zawierane w ramach usług konsumenckich.
Sprawdziliśmy, jak współcześni seniorzy mieszkający na terenie województwa lubelskiego odnajdują się w polskiej rzeczywistości i na co mogą liczyć ze strony państwa.
O tym, dlaczego inwestycja w seniorów jest tak istotna, mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek: – Społeczeństwo polskie się starzeje i to w bardzo szybkim tempie. Ten trend, choć próbujemy go zatrzymać różnymi programami prorodzinnymi, to jednak w najbliższym czasie będzie się utrzymywał. Będziemy mieli coraz więcej seniorów przypadających na ludzi młodych. W związku z powyższym, miejsc w domach pomocy społecznej, klubach senior plus, musi być coraz więcej. Trzeba również pomyśleć o miejscach w szpitalach, bo coraz starsi nasi seniorzy potrzebują opieki medycznej na oddziałach rehabilitacyjnych i geriatrycznych. Tych oddziałów jest zdecydowanie za mało. Trzeba będzie to polepszyć.
– Patrząc z perspektywy tego pokolenia, życie seniora obecnie wygląda zupełnie inaczej niż to było te 30 lat temu – mówi Krzysztof Kuciński z Łukowa: – Jest inna świadomość seniorów. Wiedzą, co im się należy, na co mogą liczyć i właśnie na to liczą.
– W Tomaszowie Lubelskim problemy związane z osobami starszymi staramy się rozwiązywać od wielu lat – mówi burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski: – Na pewno wygląda to bardzo dobrze jeśli chodzi o kwestie związane z aktywnością ludzi starszych. Mamy grupy senioralne, które aktywnie funkcjonują w życiu artystycznym miasta. Z całą pewnością mamy jeszcze wiele do zrobienia jeżeli chodzi o opiekę dzienną. Chcemy stworzyć dzienny klub seniora i ten problem, który rzeczywiście coraz bardziej dotyka nasze społeczeństwo, będzie rozwiązany.
– Kiedy jest osamotnienie, które w naszym wieku bardzo często się zdarza, w Uniwersytecie jesteśmy całą rodziną – mówi Jadwiga Skawińska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tomaszowie Lubelskim: – Chcemy się spotykać. Wszystko, co dzieje się wśród nas, jest bardzo dobre i przynosi korzyść nie tylko nam. Scalamy to społeczeństwo senioralne w Tomaszowie.
– Seniorzy są grupą niejednorodną: na pewno są ci aktywni, którzy są ogromnym potencjałem dla Tomaszowa, ci, którzy potrzebują wsparcia, i ci, którzy działają na ich rzecz, czyli seniorzy dla seniorów – mówi Lidia Ułanowska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: – Program naszej dzisiejszej konferencji jest raczej taki, jakbyśmy rozpoczynali szerszą debatę. Dzisiaj spotykamy się i mówimy o wszystkim, co jest, jakie są dokumenty rządowe, programy czy zakresy współpracy. Zapewne w ciągu roku będziemy mogli pogłębić temat o opiekę. Dzisiaj jest diagnoza sytuacji zdrowotnej mieszkańców Tomaszowa.
– Było już wdrożonych bardzo wiele działań dotyczących chociażby pomocy seniorom jeżeli chodzi o sytuację materialną: podniesiona najniższa emerytura, obniżony wiek emerytalny, program Emerytura plus – mówi zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, poseł Sławomir Zawiślak: – To jest kwestia tych programów, które pomagają seniorom i w kontekście zdrowotnym, i materialnie.
– Teraz są różne możliwości, możemy się rozwijać – mówi Teresa Łaba z Tomaszowa Lubelskiego, członek Uniwersytetu Trzeciego Wieku: – Oby tylko zdrowie dopisywało. Nie ma co narzekać. Nie ma czasu myśleć o bolączkach. Lekarza się załatwi, na uniwersytet się pójdzie, w chórze się zaśpiewa, i jeszcze do kościoła jest czas. Jeśli człowiek jest dobrze zorganizowany, to poradzi sobie w każdej sytuacji. Trzeba mieć dużo optymizmu.
Uczestnicy konferencji w wieku 60+ otrzymali też Ogólnopolską Kartę Seniora, która upoważnia do zniżek wśród usługodawców różnych branż na terenie całego kraju.
AlF (opr. DySzcz)
Fot. Aleksandra Flis