Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie obchodzi 40-lecie powstania. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od otworzenia wystawy okolicznościowej w budynku placówki przy ul. Uniwersyteckiej w Lublinie.
Oddział utworzono w 1979 roku z inicjatywy Klubu Byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i „Pod Zegarem”. W czasie wojny mieścił się tu areszt Gestapo.
– Trafiała tu elita związana z konspiracją i strukturami Polskiego Państwa Podziemnego – mówi dyrektor placówki Barbara Oratowska. – To nie było przeszkodą, żeby młode dziewczynki – harcerki katować i rozbierać do naga, kobiety – w ciąży nawet – przesłuchiwać w sposób brutalny. Nie było przeszkodą także katować do zabicia młodych chłopaków, którzy należeli do organizacji. Udokumentowane są tylko dwa lata i ponad 200 osób zakatowano na śmierć tutaj podczas przesłuchań. Rzeczywiście to było miejsce brutalne i straszne. Ale to nie chodzi o te określenia. To było miejsce gdzie ludzi pozbawiano godności, człowieczeństwa, bo nie każdy wytrzymywał tortury.
Uroczystości jubileuszowe będą kontynuowane w bazylice ojców Dominikanów na Starym Mieście. W południe zostanie odprawiona msza święta, następnie odbędzie się prezentacja multimedialna i prezentacja teledysku do piosenki „Za kratą są wysokie drzewa”. Utwór nawiązuje do historii Grażyny Chrostowskiej – młodej poetki, więzionej przez hitlerowców na Zamku i rozstrzelanej w obozie w Ravensbrück.
ZAlew/WP/PaW
Na zdjęciach: 40-lecie Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, 23.09.2019, fot. Piotr Michalski
POSŁUCHAJ:
Reportaż Magdy Grydniewskiej „To Miejsce Pod Zegarem”