Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Zofii Kossak w 130. rocznicę urodzin

mg 6682

Tablicę poświęconą Zofii Kossak odsłonięto na nowym moście na Wieprzu, który powstał w ramach budowy drogi ekspresowej S17. Kilka miesięcy temu Rada Gminy Żyrzyn podjęła decyzję o nadaniu imienia tej przeprawie pisarce, która pochodziła z pobliskiego Kośmina.

– Babcia spędziła tu ponad 20 lat. Być może były to najważniejsze lata życia – mówi wnuczka pisarki Anna Fenby Taylor. – Młodzieńcze lata formują człowieka. Myślę, że gdyby nie to, co tu przeżyła i czego się nauczyła nie byłaby osobą, która potem tyle zrealizowała. Kośmin na pewno był dla niej do końca życia niesłychanie ważnym miejscem. Zresztą o tym pisała w liście do mojego ojca w latach pięćdziesiątych – dodaje.

– Zofia Kossak to wybitna pisarka. Odznaczona medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, współzałożycielka Rady Pomocy Żydom („Żegota”). Wybitna postać w historii Polski – mówi w rozmowie z Radiem Lublin wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Cieszymy się, że most w Kośminie będzie nosił jej imię – dodaje.

– Wszyscy, którzy tutaj będą płynąć Wieprzem, na spływach kajakowych zobaczą tablicę i pomyślą, że w tym rejonie urodziła się Zofia Kossak – zaznacza wójt gminy Żyrzyn Andrzej Bujek.

– Swoje największe osiągnięcia miała w międzywojniu, a po II wojnie światowej była niestety na marginesie polskiej literatury. Nie można było czytać jej książek – podkreśla Zbigniew Pacholik z Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”. – Była autorką, jest nadal myślę, zapomnianą. Jest to taki ostatni moment, najwyższy czas, żeby przypomnieć jej postać – dodaje.

– Miałam 16 lat, jak ostatni raz widziałam babcię – wspomina wnuczka. – Był kimś wyjątkowym. Wnuki nie traktowała jak gromadę, a miała ich ośmioro, tylko każdego indywidualnie. Dała nam zrozumieć, że każdy jest inny, dobry. Właściwie za jej życia mało wiedziałam o jej osiągnięciach. Zdawałam sobie sprawę, że coś tam pisała, brała udział w wojnie i, że cudem przeżyła. To co teraz wiem, to wiedza z ostatnich może 20 lat. Okropnie żałuję, że nie pytałam się więcej. Chociaż to też były takie czasy. Cieszę się, że przywraca się pamięć o niej właśnie teraz – dodaje.

Zofia Kossak urodziła się 130 lat temu. To jedna z najwybitniejszych pisarek XX wieku. Jest autorką ponad 40 utworów literackich. Największy rozgłos i znaczące nagrody przyniosła jej trylogia historyczna: „Krzyżowcy”, „Król trędowaty” i „Bez oręża” tłumaczona na 16 języków.

ŁuG / opr. PaW

Fot. www.lublin.uw.gov.pl

Exit mobile version