W Lublinie o problemie niepłynności mowy

jak

Eksperci z całej Polski rozmawiają w Lublinie o problemie jąkania u dzieci i młodzieży.

Dwudniowa konferencja pod hasłem „Dzieci i młodzież z niepłynnością mowy w systemie edukacji” odbywa się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Prezentowane są najnowsze ustalenia badaczy w tej dziedzinie.

– Używamy określenia niepłynność mowy. To przypadłość, która dotyka osób w różnym wieku – mówi kierownik Katedry Psychologii Rehabilitacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr hab. Wojciech Otrębski: – Najczęściej rozpoczyna się w którymś z początkowych lat życia, w okresie rozwojowym, i różnie później przebiega. Czasami udaje się osobie wyjść z niepłynności mowy, a czasami towarzyszy jej ona przez resztę życia.

– Ten problem dotyczy bardzo wielu osób – mówi Zdzisław Gładosz z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się: – Statystycznie policzono, że od 1 do 2 procent osób dorosłych. Wśród dzieci odsetek ten dochodzi do 5 procent.

W sobotę (14.09) o godzinie 9.00 w auli Piusa XI Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbędzie się jedyna w Lublinie projekcja filmu „When I Stutter”. To dokument opowiadający o osobach jąkających się. Wstęp wolny.

PaSe (opr. DySzcz)

Fot. www.kul.pl

Exit mobile version