Wanda Półtawska: Każdy musi mieć coś cenniejszego niż własne życie

pm poltawska038 1

2019-09-23T14:40:34:21 , Fot. Piotr Michalski Spotkanie z Wanda Poltawska w ramcha 40 - lecie muzeum Pod Zegarem .

W Lublinie trwają uroczystości związane z 40-leciem powstania Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. W  czasie II wojny światowej w budynku, gdzie obecnie mieści się muzeum, był areszt gestapo, a po 1944 roku więzienie NKWD.

CZYTAJ: Trwają obchody 40-lecia powstania Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

W obchodach wzięła udział Wanda Półtawska (na zdj.), która w 1941 roku była „Pod Zegarem” torturowana i przesłuchiwana przez gestapo. Następnie została  wywieziona do Ravensbrück z zaocznym wyrokiem śmierci. W obozie stała się ofiarą eksperymentów pseudomedycznych.

Podczas uroczystości jubileuszowych Wanda Półtawska nawiązała do słów Jana Pawła II, z którym wiązała ją bliska przyjaźń. – Nie samym chlebem człowiek żyje, każdy musi mieć swoje Westerplatte. Co to znaczy? To, coś cenniejszego niż własne życie. Moja drużyna harcerek przysięgała w 1939 roku, że jest gotowa umrzeć za Ojczyznę. 13 z nich zostało rozstrzelanych w Ravensbrück. Życie trzeba zaadresować. Nie ważne, co masz, tylko kim jesteś.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 40-lecia Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, klasztor dominikanów, Lublin, 23.09.2019, fot. Piotr Michalski

Oddział  Muzeum Lubelskiego przy Uniwersyteckiej w Lublinie utworzono w 1979 roku z inicjatywy Klubu Byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i „Pod Zegarem”.

Podczas uroczystości 40-lecia muzeum Wanda Półtawska została odznaczona przez prezydenta Lublina medalem Zasłużony dla Miasta Lublin. Odznaczenie otrzymała również dyrektor Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Barbara Oratowska. 

ZAlew / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski, film Przemysław Guzewicz

ZOBACZ ZDJĘCIA: 40-lecie Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, 23.09.2019, fot. Piotr Michalski

POSŁUCHAJ:
Reportaż Magdy Grydniewskiej „To Miejsce Pod Zegarem”

Exit mobile version