XVI Lubelski Festiwal Nauki. „Bez innowacji nie można wyobrazić sobie współczesnego świata”

Kolejne rekordy padają podczas XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zgłoszono ponad 1400 projektów, a wszystkich edycji będzie ponad 2300. Festiwalowe wydarzenia odbędą się w ponad 120 obiektach – nie tylko w Lublinie, ale także w Dęblinie, Chełmie, Zamościu czy w Stalowej Woli. Przede wszystkim na uczelniach, ale także w instytucjach takich jak Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego czy Instytut Pamięci Narodowej.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Nauka, Technika, Innowacje”. – Bez innowacji nie można wyobrazić sobie współczesnego świata i jego rozwoju. Chcieliśmy w naszych projektach tą innowacyjność podkreślić – mówi w rozmowie z Radiem Lublin prorektor Politechniki Lubelskiej prof. Anna Halicka.

– Uniwersytet Medyczny stawia na projekty związane z prezentacją nowoczesnego sprzętu – zaznacza dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz. – Innowacje w medycynie będą nam przybliżały projekty z dziedziny stomatologii. Projekt „Obrazowanie w stomatologii” przedstawiający nowoczesne, wręcz kosmiczne metody obrazowania struktur jamy ustnej z wykorzystaniem kamer, skanerów 3D i radiografii cyfrowej. (…) Innowacyjność w medycynie to również nanotechnologie z użyciem nanocząsteczek, biomateriałów, biokatalizatorów, które zaczynają znajdować zastosowanie we współczesnym przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym – dodaje.

Politechnika Lubelska, która jest w tym roku głównym koordynatorem wydarzenia, chce przypomnieć o rocznicy postawienia pierwszego kroku na Księżycu przez człowieka. – Będzie planetarium, wystawa meteorytów – zaznacza dr inż. Małgorzata Ciosmak. – Będzie można się przekonać czy Ziemia rzeczywiście ma ruch obrotowy – dodaje.

Atrakcją przygotowaną przez lubelskich inżynierów będzie między innymi pokaz statku powietrznego. – Jest to ultralekki wiatrakowiec – opowiada dr inż. Ciosmak. – Będzie można zapoznać się z jego budową i tym, jak funkcjonuje – dodaje.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował 75 naukowych atrakcji dla dzieci na 75-lecie uczelni. Uczestnicy tych wydarzeń będą mogli wykonać ciekawe eksperymenty z chemii czy fizyki, programować roboty, a także zajrzeć w głąb własnego ciała. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II stawia na rozwój kreatywności, a także grę miejską, w której łączą się elementy kilku nauk.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ukarze zalety naturalnych antybiotyków. – W obecnym świecie problemem jest wzrastająca lekooporność drobnoustrojów – zaznacza prof. Karolina Wójciak. – Winę za to ponosi nadużywanie antybiotyków. Nauka stara się znaleźć pewną alternatywę – dodaje.

XVI Lubelski Festiwalu Nauki rozpocznie Piknik Naukowy, który odbędzie się w 15 września na placu Teatralnym w Lublinie. Przez cały kolejny tydzień na uczelniach, a także w instytucjach współpracujących będą odbywały się pokazy, projekty, prezentacje, a także wykłady. [PROGRAM]

Cały czas można rejestrować się na projekty festiwalowe. Jeśli natomiast nie ma już miejsc na interesujące nas wydarzenia, można poprosić o dodatkową edycję projektu. 

SzyK / opr. PaW

Fot. Kinga Szymanek

Exit mobile version