Znęcali się nad jeżem, szuka ich policja

001 232

Ponownie odwiedziliśmy podlubelskie Stowarzyszenie Leśne Pogotowie, w którym przebywa brutalnie okaleczony jeż. Zwierzę do ośrodka rehabilitacji przywiózł mężczyzna z okolic Zamościa. Gdy wyszedł z psem na spacer, zauważył grupkę dziwnie zachowujących się chłopaków, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. Jak się okazało – jeż został pozbawiony oczu za pomocą zapałek.

CZYTAJ: Okaleczony jeż wraca do zdrowia. Policja poszukuje sprawców

Los jeża poruszył wiele osób, zdarzeniem zainteresowała się również policja. – Absolutnie nie spodziewaliśmy się takiego odzewu – mówi Lena Grusiecka z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich – Serce rośnie! Ludzie bardzo przejmują się losem zwierzaków. Jak pomóc? – pytają. Jeżyk czuje się lepiej, nie trzeba już zakraplać mu oczu. Powoli dochodzi do siebie. Na razie nie możemy jednak połączyć go z resztą stada. Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta – zjadają pasożyty i małe gryzonie. Są też bardzo ciekawskie oraz towarzyskie.

– Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci z Zamościa. Prowadzimy postępowanie, szukamy świadków i zwracamy się o wsparcie do wszystkich osób, które być może mogą nam pomóc, bo wiedzą więcej o tej sprawie – apeluje Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a za szczególne okrucieństwo – nawet do 5 lat.

Jak pomóc w pomaganiu? – Czekamy na dary rzeczowe: koce, miski, karmę, robaki karmowe i owoce – wymienia Lena Grusiecka. – Domki na zimę muszą być ocieplone. Przyda się więc także np. styropian. Szczegóły są na bieżąco publikowane na Stowarzyszenie Leśne Pogotowie – Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

– W ostatnich latach zdarzały się surowe wyroki – nawet bezwzględne pozbawienie wolności – w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. W zeszłym roku te kary zostały zwiększone – wyjaśnia adwokat Marcin Gałązka.

Policja apeluje do wszystkich, którzy mogliby pomóc w odnalezieniu sprawców okaleczenia jeża o kontakt z Komendą Miejską Policji w Zamościu pod numerami tel. 84 677 14 17 lub 84 677 14 62. Wszelkie informacje można przekazywać także drogą e-mailową: kmp.zamosc@lu.policja.gov.pl.

Pod opieką stowarzyszenia jest aktualnie 150 zwierząt różnych gatunków.

LilKa / opr. MatA

ZOBACZ ZDJĘCIA: Okaleczony jeż wraca do zdrowia w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich, 16.09.2019, fot. Przemysław Guzewicz

Exit mobile version