Włodzimierz Staniewski, założyciel i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. W niedzielę kończy się w Festiwal XX-lecia (plus 2) Akademii Praktyk Teatralnych. Festiwal był pomostem łączącym trzynaście przeszłych Akademii Praktyk Teatralnych z pierwszym zjazdem nowej, czternastej APT.
Konfrontacje Teatralne po raz 24. odbędą się w Lublinie. Festiwal otworzyła w sobotę, na placu Litewskim „Cisza w Troi”. To widowisko plenerowe zainspirowane wydarzeniami w Syrii, z którym do Lublina przyjechał Teatr Biuro Podróży. O jedenastu dniach festiwalu, jego czternastu wydarzeniach, bohaterach i imprezach towarzyszący opowiedzą kuratorzy Konfrontacji: Łukasz Drewniak, Wojciech Majcherek i Agnieszka Lubomira Piotrowska.
Prezentacja książki regionalisty Volodymyra Dyshlevuka „Historia wspólnoty greckokatolickiej w Lublinie” (wydawnictwo Episteme 2019) odbędzie się w poniedziałek, 7 października w Bramie Grodzkiej. Publikacja opowiada o ciekawych wątkach w dziejach wspólnoty lubelskich grekokatolików (np. o przemycie drukowanej w Lublinie religijnej literatury do ZSRR lub przenoszeniu zabytkowej cerkwi). Autor planuje m.in. spacery szlakiem miejsc opisanych w książce.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Włodzimierz Staniewski i Grażyna Lutosławska / fot. Jan Żórawski