13.10.2019 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

Małgorzata (Ryba) Rybicka otworzyła w czwartek w Domu Słów wystawę zatytułowaną „Rybnna – projekty graficzne dla Teatru NN”. Małgorzata Rybicka jest związana z teatrem NN jako grafik/projektant od 2001 roku. Wystawa jest rodzajem podsumowania i przeglądem najważniejszych projektów wykonanych dla Teatru NN w ciągu 18 lat. Ich autorka oprowadzi nas po wystawie w programie „Nie tyko rozrywkowa niedziela radiowa”.

Skąd się bierze popularność książek biograficznych? Jakie relacje łączą autorów i bohaterów biografii? Jak dociera się do materiałów? Jak unieść cudzy los i czy ma to – i jakie – konsekwencje? Na te pytania w Teatrze Starym w Lublinie odpowiadali Grażynie Lutosławskiej: Katarzyna Kubisiowska  (dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorka biografii Danuty Szaflarskiej „Grać, aby żyć” i Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym”) oraz Marcin Wilk (dziennikarz, kurator związanych z literaturą wydarzeń, autor dwóch biografii – „Tyle Słońca. Anna Jantar. Biografia”, 2015; „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”, 2019, prowadzi bloga www.wyliczanka.eu) W programie przywołamy pierwszą część wieczoru.

Alina Kochańczyk (historyczka literatury i krytyczka literacka) współpracuje z kwartalnikiem „Akcent” od pierwszego numeru, czyli od roku 1980. Na jego łamach publikowała przede wszystkim recenzje współczesnej prozy oraz związanych z literaturą wydawnictw faktograficznych. Podczas spotkania promującego najnowszy, 157 numer kwartalnika „Akcent”, Alina Kochańczyk otrzymała medal Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent”. Alina Kochańczyk jest też autorką tekstu „Pora wspomnień”, jaki przeczytać można w najnowszym Akcencie, o czym przypomniał prowadzący spotkanie Bogusław Wróblewski. O tekście mówili też Łukasz Janicki i dr hab. Jakub Nowak – medioznawca z Zakładu Dziennikarstwa UMCS.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu fragment wystawy Małgorzaty Rybickiej w Domu Słów („Rybnna – projekty graficzne dla Teatru NN”), fot. Grażyna Lutosławska

Exit mobile version