20.10.2019 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

Zmarł aktor Włodzimierz Wiszniewski (na zdj.). Był nieprzerwanie związany z Teatrem Osterwy od 1957 roku. Wśród ról, które zagrał były między innymi: Cześnika w Zemście, Falstafa w „Wesołych kumoszkach z Windsoru”, Jowialskiego w „Panu Jowialskim”. Włodzimierz Wiszniewski grał też w filmach i w teatrze telewizji („Horsztyński” w reż. Zbigniewa Zapasiewicza, „Drugie zabicie psa” i „Temida jest kobietą…” w reż. Tomasza Wiszniewskiego). W programie przywołam audycję z cyklu „Osobowości”, której Włodzimierz Wiszniewski w 2007 roku (kiedy obchodził jubileusz 50-lecia pracy scenicznej), był bohaterem.

Zmarł Bohdan Butenko. Wybitny znakomity rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów, książek, scenariuszy, dekoracji teatralnych, ale także m.in. scenografii dla Kabaretu Starszych Panów, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych był przed rokiem gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”, przy okazji wystawy w CSK zatytułowanej „Bohdan Butenko. Plakaty”. Bohdan Butenko był twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, autorem i ilustratorem książek dla dzieci. Współtworzył takie zjawiska kulturalne powojennej Polski jak Polska Szkoła Plakatu czy Polska Szkoła Ilustracji. W programie rozmawialiśmy także o Lublinie. Przywołam fragmenty tamtego wywiadu.

Ivan Davydenko, pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu Malkontenty zaprosi na spotkanie promujące najnowszy numer pisma. Trzeci numer nosi tytuł „Letni sen” i zawiera m.in. wywiady naszego gościa pod wspólnym tytułem: „Dlaczego potrzebni nam są poeci”.

Dorota Ignatjew, dyrektor Teatru Osterwy w Lublinie zaprosi na premierę „Tramwaju zwanego pożądaniem”, a także na inaugurację Sceny Reduta, która po latach przerwy znowu stanie się miejscem wystawiania spektakli. Mała scena „Reduta” w Teatrze im. J. Osterwy powstała w roku 1961, za czasów dyrekcji Jerzego Torończyka, z inicjatywy grupy aktorów (m. in. małżeństwa Machulskich).

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. Bartłomiej Sowa /www.teatrosterwy.pl/nadesłane

Exit mobile version